Zcela výjimečně jsem koupila bagetu. Kořenovou. Moc jsem chtěla vědět, jak vypadá a chutná její střídka….

Byla výborná, dokonce i na druhý den, jen maličko žvýkavější, ale pořád měkká. S velkýma dírama ve střídě, která trošku chutnala po chlebu.

Už jsem je, s malými změnami, upekla třikrát – postup jako u mišošek, které peču už více, než rok a stále jsou u nás žádané. Jen těsto, které je také hodně hydratované, jsem ladila směrem ke chlebu, včetně trochy kmínu tak, aby vůně nebyla výrazná, ale jen lehce tu „chlebovou“ chuť podtrhla….

Suroviny:

Na preferment:
150 g vody
150 g pšeničné chlebové mouky
1-2 g droždí
– vše dobře smíchat a zakryté proti osýchání a prachu nechat pracovat v teple místnosti asi 10-12 hodin.

Dále:
210 g vody
50 g žitné chlebové mouky
50 g pšeničné chlebové mouky
250 g hladké mouky
lžička drceného kmínu
necelé 2 lžičky soli
2-3 g droždí

Kořenové bagety
Kořenové bagety

Postup:

Do vykvašeného prefermentu přidáme zbytek surovin a dobře vymísíme řídké těsto. Hned poté ho vyškrábneme na pomoučený stůl, pomocí stěrky popřekládáme a uložíme kynout do olejem vymaštěné mísy.

V průběhu dalších dvou hodin těsto překládáme každých 30 minut – na prsty, pomaštěné olejem se nelepí a pracuje se s ním dobře.

Vykynuté těsto je jako hedvábí, plné velikých bublin. Opatrně ho „vylijeme“ na pomoučený stůl, srovnáme do čtverce (obdélníku), svrchu můžeme posypat semínky a necháme ho chvíli odpočinout.

Stěrkou rozkrájíme na 4 bagety, před uložením na pečící fólii je opatrně překroutíme. Pokud jsme s těstem pracovali opravdu lehce, je stále plné bublin a můžeme bagety hned upéct.

Kořenové bagety
Kořenové bagety

Troubu rozpaluji předem, aby byla dost nahřátá, včetně plechu, na kterém budu péct. Na dně trouby se nahřívá druhý plech, do kterého po vložení baget do trouby vchrstnu trochu horké vody.

Bagety vkládám do trouby vyhřáté na 220-230°C. I s fólií, na které jsou uloženy, je sešoupneme na nahřátý plech. Hned potom do spodního plechu chrstneme asi 100-150 ml horké vody, troubu rychle zavřeme, aby vzniklá pára neutekla ven. Po 10-15 minutách pečení troubu rychlým otevřením vyvětrám – mám vyzkoušeno, že když peču v páře dlouho (nebo celou dobu), pečivo nemá křupavou kůrku.

Trouby pečou každá jinak, v té mé jsem bagety pekla asi 25 minut.

 • Bagety jsou křupavé, střída malinko žvýkavá (máme rádi) a plná velkých ok. Druhý den se křupavost kůrky ztratí, ale střída zůstává stejně dobrá.

6 Comments

 • Posted 14.11.2020 20:11 od Anonym 0Likes

  Dobrý den, jak dlouho prosím mám nechat bagety po vylitá na stůl kynout. děkuji Věra

  • Posted 15.11.2020 11:37 od Iva 0Likes

   Dobrý den, myslíte tím to moje – Opatrně ho „vylijeme“ na pomoučený stůl, srovnáme do čtverce (obdélníku), svrchu můžeme posypat semínky a necháme ho chvíli odpočinout. – ?? Chvíli, tj. cca 10 minut.
   Iva

 • Posted 5.4.2021 17:48 od Jiří Dolínek 0Likes

  Dobrý den,
  do Mišošek,prosím, přidáváte cukr anebo Sladěnku.
  Do kořenových baget žádný cukr ani Sladěnku?
  Děkuji za odpověď
  Jirka

  • Posted 6.4.2021 10:24 od Iva 0Likes

   Dobrý den, cukr v mišoškách je víceméně jen na dochucení těsta. Kořenové bagety jsou zadělány pomalu kvasícím prefermentem, zůstane v nich (po upečení) trocha cukru, který kvasinky rozložily ze škrobů a nezkonzumovaly. Sladěnku přidávám do omládku, tam je potřeba pro rychlejší rozjezd kvasinek 😉
   Iva

 • Posted 21.8.2022 12:16 od Kateřina 0Likes

  Droždí se používá čerstvé nebo sušené – ráda bych bagety vyzkoušela upéct, ale z receptu to není zřejmé. Děkuji K.

Přidejte komentář