loudavé těsto

Proč zrovna „loudavé“? Protože zadělat ho nedá prakticky žádnou práci a hotové uložíme do lednice, kde pomalu kyne a čeká na použití – až 7 dnů. Je tedy ideální např. na větší akci nebo oslavu, kdy přijde vhod si část práce udělat předem. Je příjemně tvárné, výborné na obyčejné buchty, plněné rohlíky, ploché koláče na plechu a další.

Suroviny:

120 g mléka
150 g bílého jogurtu
60 g oleje
250 g hladké mouky
250 g polohrubé mouky
půl rovné lžičky soli
2-3 lžíce cukru
8-10 g čerstvého droždí

pruhované rohlíky

Postup:

V mléku rozmícháme cukr a droždí, přidáme zbytek surovin a uhněteme těsto, které hned (bez kynutí) uložíme ve větším sáčku nebo plastovém boxu do lednice. Použít se dá už za několik hodin, ale lépe až druhý den. V lednici by těsto mělo vydržet 5-7 dnů. Kdykoliv během této doby můžeme z lednice vykynuté těsto vytáhnout, ihned propracovat a tvarovat. Pečivo na plechu necháme před pečením vykynout, poté ho potřeme vejcem nebo vodou a upečeme ve vyhřáté troubě.

Těsto se dá udělat i na slano, jen je třeba upravit poměr cukru a soli. Cukru do těsta dáme pouze 1 kávovou lžičku, soli 2 rovné kávové lžičky. Ze slaného jogurtového těsta můžete usmažit langoše nebo upéct rohlíky, pletýnky, slaný plněný koláč aj.

21 CommentsLeave a comment

 • Dobrý den, paní Ivo,
  nevím, jestli se budu umět zeptat, tak jak to myslím 🙂 Nerozumím tomu, jak je to s překynutím těsta. Říká se, že překyne i drožďové těsto. Párkrát mi překynul kváskový chleba v lednici, někteří nechávají kynout v lednici i několik dnů. A některá těsta (viz tento recept), těsta na pizzu nebo langoše apod. vydrží i týden. Nějak tomu v principu nemůžu přijít na kloub, jak to funguje.
  Mějte se, přeju hezký den. D.

  • Dobrý den,
   otázce rozumím. Odepsala jsem Vám už včera a netuším, kam a proč se odpověď ztratila…tak znovu 🙂
   Překyne drožďové i kváskové těsto, a myslím, že to s droždím je odolnější než kváskové. V chladu lednice se kynutí velice zbrzdí, ale i tam pomalounku pokračuje. Tomu je nutné přizpůsobit množství kvásku a droždí, kterým těsto kypříme, dát ho co nejméně – samozřejmě v závislosti na tom, jak dlouho těsto chcete v lednici nechat. Pokud jen přes noc, množství snížíte. Pokud déle (den, několik dnů), použijete ho co nejméně. Kváskové těsto uděláte bez rozkvasu, jen s kouskem přidaného kvásku do těsta – těsto naočkujete 🙂
   Stačí takové vysvětlení?
   Iva

 • Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak pracovat s těstem po vyndání z ledničky. Nechat „ohřát“ a potom zpracovávat dál? Nebo ihned zpracovat a nechat nakynout hotový výrobek připravený na pečení?
  Děkuji za odpověď
  Martina

  • Dobrý den, Martino, těsto byste měla z lednice vytáhnout už nakynuté, takže – propracovat, rozdělit, vytvarovat, nechat na plechu nakynout a upéct 🙂
   Ať se daří!
   Iva

   • Děkuji za odpověď, hned dneska vyzkouším 🙂
    A díky Ivo za skvělé recepty!!!
    Martina

 • Nechávám v lednici přes noc kynout v podstatě každé „běžné“ těsto na slané i sladké pečivo, i to nejobyčejnější bez mléka a bez jogurtu. Zadělám ho robotem v míse, přes mísu přetáhnu mikroténový pytlík a šoupnu ji do lednice. Do druhého dne nakyne asi tak z poloviny, než by nakynulo v teple, je skvěle homogenní a krásně rovnoměrně provlhlé. Zpracovávám ho hned, jak ho vyndám z lednice – svinu rohlíky, vytvaruji chlebíček, narazím kaiserky nebo vytvaruji nějaké sladké pečivo a nechám ho na plechu vykynout. S tím studeným těstem se skvěle pracuje, je tuhé, nelepí, dobře se krájí a tvaruje. Pak to chce jen počítat s delším časem na vykynutí na plechu, protože jak je těsto studené z lednice, tak se nějaký čas nic neděje, než získá teplotu okolí. Moc se mi to osvědčuje.

 • Zdravim, diky za skvele stranky, uz pecu jen z vasich receptu. Vse naprosto dokonale.
  Jen mam dotaz k tomu loudavemu testu, muzu pouzit zakysanou smetanu misto bileho jogurtu?

  • Dobrý den, děkuji za pochvalu 🙂 Kysanou smetanu místo jogurtu jsem nezkoušela, tak s jistotou neporadím. Jen mě napadá, že je smetana nesrovnatelně tučnější než jogurt…

 • dobrý den, paní Ivo, chtěla bych se zeptat, zda je možné opravdu nechat v lednici kynout každé těsto? I se žloutky a máslem? Jen se sníží množství droždí? Stalo se mi totiž, že pak nešlo plnit koláče náplní, těsto nedrželo u sebe, nešlo zamotat. Neplněné pečivo bylo v pohodě.Tak bych chtěla jen zjistit, jestli to bylo těstem nebo rukama 🙂

  • Dobrý den, Hanko,
   ano, i těsto s máslem a žloutky to jde. Je nutné dát pozor na použité množství droždí – pokud jde těsto do lednice, kyne sice v chladu, ale zas má na to dlouhou dobu. A jestliže použijete normální dávku droždí, těsto překyne a pak se hodně špatně tvaruje.
   Iva

 • Dobrý den. Lze droždí nahradit kvaskem? Tedy predfermentovat kvasek s mlékem?
  Děkuji

  • Dobrý den, přiznám se, že nevím. Nikdy jsem s mlékem nerozkvašovala a netuším, jestli se v kyselém prostředí nějak nezdrcne.

 • Dobrý den Ivo,
  chtěla jsem se zeptat na kolik stupňů se těsto má péct a zhruba jak dlouho? Z těsta jsem dělala jen z jeho slané verze placky v kontaktním grilu.
  Děkuji za odpověď a recept na placky.

  • Dobrý den, teplotu i délku pečení zvolíte podle toho, co z těsta vytvarujete – rohlíky a bulky 200-220°C/cca 12-17 minut podle velikosti, bagety stejná teplota a cca 22-25 minut, veky ještě déle.
   Stačí Vám to takto? Blíž poradit neumím, pokud nevím, co budete péct.
   Iva

 • Dobrý večer paní Ivo, mám možná hloupý dotaz…na loudavé těsto se použije mléko vlahé nebo studené , myslím pokojové teploty, ne přímo z lednice. Zkusila jsem dát do lednice těsto zadělané klasicky (kvásek z vlahého těsta) a kynulo poměrně rychle. několikrát jsem jej musela „srazit“.
  Děkuji moc za vysvětlení.
  Jana Marková

  • Dobrý den, nene, mléko dáte studené a všechny suroviny jen dobře promísíte a hned uložíte do lednice – v tom je kouzlo tohoto těsta 🙂 Kyne pomalu a dlouho.
   Iva

 • Dobrý den, večer jsem zadělala na pizzu a druhý den jsme ji měly k obědu, jen jsem se rozhodla až večer a byla nucena použít zakysanou smetanu.
  Skvělej recept, díky, Lída

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.