…u nás doma řadíme k těm nejchutnějším. Upečená v troubě nedají moc práce a hlavně – nic se nepřipaluje, není třeba hlídat a podobně. A když v zimě sklenici s povidly otevřete, celou kuchyní zavoní léto…

Suroviny:

zralé, až přezrálé hrušky

Postup:

Hrušky umyjeme, rozpůlíme a zbavíme stopek, jadřince a „bubáka“, slupky jim necháme.

Rozložíme je na pečící plech a v troubě při teplotě 170-180 °C pečeme dozlatova cca 2-3 hodiny, podle množství hrušek na plechu. Pokud hrušek nachystáme hodně a na plech je naskládáme ve vyšší vrstvě, doba pečení se prodlouží. Takto plný plech je třeba občas i promíchat a uvolněnou šťávu odebrat.

Vychladlé upečené hrušky pomeleme na masovém mlýnku, mleté naplníme do zavařovacích sklenic, zavíčkujeme a zaváříme při 85°C 45 minut. Pokud jsou hrušky dost vyzrálé, není třeba vůbec přislazovat, i šťáva odebraná během pečení je slaďoučká jako med.

Zavařené vydrží opravdu dlouho. Asi nejvíc je používám jako náplň do frgálů nebo na veliké koláče (hruščáky – jeden recept najdete ZDE) z jednoduchého kynutého těsta. Na tenký koláč přes celý plech, s podkladem oslazeného tvarohu bohatě stačí menší (330 ml) sklínka povidel. Před použitím můžete povidla promíchat se špetkou mletého kardamomu, pro příjemnou vůni, nebo přidat trochu rumu.

Výborná a velice voňavá náplň do závinů nebo koláčů je hruškovo-perníková. Hrušková povidla smícháme s citronovou šťávou, špetkou citronové kůry a zahustíme je strouhanými perníčky.

————————————————

Upečené hrušky opravdu pomelte mlýnkem. Mixér by sice ulehčil práci i čas, ale vzniklá hrušková kaše není to pravé, co na koláčích chceme mít.

Povidla ze všech druhů ovoce jsou vlastně protlak, zahuštěný odpařením vody z ovoce. Měla by být trvanlivá, neměla by se kazit. Přesto, že při jejich vaření dodržuji všechna pravidla, párkrát se mi ve sklenici s povidly objevil kousek plísně (a pracně vyrobený obsah sklenice jsem musela vyhodit). Od těch dob povidla raději zavařuji. Moc práce navíc to už nedá a mám jistotu, že se mi opravdu nic nezkazí.

3 Comments

 • Posted 22.10.2020 6:26 od Bohunka 0Likes

  Oh, Ivi,můžu se stavit? Hrušky miluju a povidla jsou úplně luxusní záležitost. Nádhera.
  Blahopřeji k takovému pokladů jako je hrušeň.
  Bohunka

 • Posted 21.2.2021 13:33 od Jiří Hirš 0Likes

  Prosím vás nevíte jak to výrobci dělají, že jejich hrušková povidla mají takovou tmavou barvu? Je to kořením? Nebo odrůdou? Nebo tam přidávají čokoládu? Složení: pouze Hrušky. Záhada☺

  http://www.marmeladovymlyn.cz/povidla/45-hruskove-powidli-400-g.html

  • Posted 22.2.2021 10:56 od Iva 0Likes

   Nene, myslím si, že je to díky tmavým slupkám použitých hrušek – na povidla se hrušky neloupají 🙂

Přidejte komentář