Než jsem si pořídila první pekárnu, už několik let jsem pravidelně pekla.

Těsto jsem umíchala v ruce, později pomohl robot a všechno mi pak upekla trouba. Když se začaly v televizi objevovat první reklamy na pekárnu Béďa – domácí pekař, vždy jsem jen obdivně vzdychala…
Časem jsme na tom byli finančně lépe, pekáren existovala už spousta značek a mohla jsem si vybírat. Koupila jsem největší Unold a začala.
První chléb byl čistě bílý, jen z hladké mouky a chutnal (tedy – spíš nám nechutnal) jako slaná buchta. Dnes už se té vzpomínce jen směju. Upekla jsem hodně dalších chlebů, podle různých receptů a konečně jsme byli spokojeni – dnes bych pekárnu nikdy z kuchyně pryč nedala.

  1. Vaše pekárna vám upeče chleba, různé záviny, umíchá těsto na jakékoliv pečivo, knedlíky, linecké nebo perníčkové těsto, umí udělat marmeládu, vyškvařit sádlo, uvařit krupici, zapéct těstoviny, upéct šťavnatou sekanou a třeba i kousky kuřete – ideální všestranný pomocník třeba i na chatu.
  2. Chleba z ní nás vyjde nesrovnatelně levněji, než kupovaný. Záleží i na surovinách,. které použijete – přidanými semínky se například cena chleba zvýší.
  3. Domácí chleba je mnohem zdravější, než koupený, víte přesně, co do něj dáváte.
  4. Každý váš chleba bude originál – nejen, že můžete pokaždé upéct jiný, ale
    váš  oblíbený chleba si ochutíte přidáním česneku, cibule, bylinek, slaniny, salámu, sýra, rozmanitého koření aj. (samozřejmě, že ne vším najednou)
  5. Nemusíte myslet na to, koho poženete do obchodu pro čerstvé pečivo a jestli mají vůbec otevřeno…
  6. S použitím funkce odloženého startu můžete mít upečený chleba nebo nachystané vykynuté jakékoliv těsto na dobu, kterou si sami určíte a pekárna při tom nevyžaduje vaši asistenci.
    (Tuto funkci doporučuji používat jen u vámi vyzkoušených těst, aby se nestalo, že se vám těsto bude z pečky snažit utéct.)

Pekárnu vybíráme podle:
– počtu strávníků a předpokládané četnosti našeho pečení
– tzn. podle velikosti (obsahu) její formy
– menší pekárny mají formu tvaru kratšího kvádru postaveného na nejmenší stranu a mají jen jeden hák
– větší pekárny mají háky dva a formu tvaru kvádru, který v pekárně podélně leží
– programů, které pekárna má. Ne všechny budeme asi využívat, proto si dobře rozmyslete, co od pekárny vyžadujete (třeba Concept 5020 nemá program na pečení s práškem do pečiva. Dá se to řešit tak, že necháme suroviny zamíchat na rychlý program bez předehřevu, pak ho vypneme a zapneme program Pečení.)
– je dobré, když má pekárna předehřev (program sice trvá o chvilku déle, ale chleba bývá nadýchanější)
– je třeba zjistit, jestli jde u pekárny program Pečení zapnout třeba dvakrát za sebou – někdy je třeba chleba dopéct, sekaná potřebuje péct déle, než nastavenou hodinu – a u některých peček tento program jde pustit až když pekárna trochu vychladne (třeba Concept 5020)

V neposlední řadě pak jde i o peníze, které jsme ochotní (a schopní) do koupě pekárny věnovat.