Jak to udělat, aby nám kynuté pečivo neztvrdlo?

Co to je, pytlík Wrap Up?

Jak vypadá a jak funguje, co od něj čekat?

Jaké pečivo v tomto pytlíku uchovávat a které určitě ne?

Co bezlepkové pečivo?

Jak o sáček Wrap Up pečovat?

Kde ho koupit?

Jak to udělat, aby nám kynuté pečivo neztvrdlo?
Nijak, každé pečivo stárnutím přirozeně vysychá a tvrdne – vlastně hned od okamžiku, kdy ho upečené vytáhneme z trouby, ono chladne a během dne ztrácí svou křupavost. Některé stárne rychleji, jiné trošku pomaleji, to už záleží na použitých surovinách i způsobu výroby; ale vysychá a tvrdne všechno pečivo a při nesprávném uložení může začít i plesnivět. Mikrotenový (igelitový, plastový) sáček zabrání vysychání pečiva, zároveň ale drží uvnitř vlhkost neprodyšně uzavřenou, pečivo nedýchá, zapařuje se a plesniví. Proto je ho potřeba uchovávat v chlebníku nebo alespoň dobře zabalené v utěrce.

Dostala jsem na vyzkoušení mi do té doby neznámé pytlíky Wrap Up (wrapáčky). Vyzkoušela, porovnala různá pečiva…a získané zkušenosti ráda předávám dál.

Wrap Up

Co to je, pytlík Wrap Up?
Skladný funkční obal na pečivo, který je navíc i velice pěkný – to jsem ocenila už při výběru v e-shopu a pak hned po rozbalení balíčku. Pečivo v něm uložené vydrží déle – jistě, ani ve wrapáčku nevydrží čerstvé navěky, ale všechny přirozené pochody stárnutí probíhají pomaleji a šetrněji, bez nepříjemných vedlejších projevů (velkého drolení střídy nebo jejího plesnivění). Tohle všechno tento pytlík dokonale zajistí u pečiva domácího, doma pečeného. U pečiva kupovaného záleží na tom, jestli jde o zmrazený a rozpékaný polotovar a také na tom, jakým způsobem bylo pečivo přepravováno k vám domů – v igelitu balené a na krajíčky nakrájené pečivo (chléb, veky) se kazí dříve a výskyt plísně je u nich mnohem pravděpodobnější.

Jak vypadá a funguje, co od něj čekat?
Jsou to vlastně dva obaly v jednom – vnitřní, ze speciální textilie, která zpomaluje vysychání uloženého pečiva a vnější, který je ušitý z bavlny. V mnoha vzorech, stačí si jen vybrat podle vkusu nebo barvy kuchyně, kterou bude wrapáček doplňovat. Pytlík naplněný pečivem se uzavírá stahovací šňůrkou, za kterou se pak dá pověsit. Já doma místo na zavěšení nemám, proto wrapáček sdrhnutý šňůrou ukládám na linku a uzavřený otvor sáčku zastrčím pod pečivo v pytlíku.

Vychladlé pečivo, které je ve wrapáčku uloženo, se v něm nezapařuje, může dýchat, a zároveň osychá méně, než když je zabaleno pouze v utěrce.

Jaké pečivo v tomto pytlíku uchovávat a které určitě ne?
To, že než hotové pečivo kamkoliv (chlebník, utěrka, mrazák) uložíme, je nutné nechat ho dobře vychladnout i vydýchat od zbytkové vlhkosti po pečení v uzavřené troubě, ví asi každý. Stejné je to i s pečivem, které ukládáme do wrapáčku.

Primárně jsou wrapáčky určeny na chleba, ale můžeme v něm uskladnit téměř všechno neplněné pečivo. U toho plněného (sladkého i slaného) se v jakémkoliv úložném prostoru poměrně rychle kazí náplně a pečivo už samozřejmě k jídlu není. Ani dříve jsem různé koláče, šátečky, kynuté řezy, bublaniny nebo pizzy nezavírala do chlebníku, ale pouze dobře zakryla (popř. několik kousků zamrazila) a snědli jsme je co nejdříve.

U dobře upečeného chleba působí proti vysychání už jeho kůrka, proto bychom měli nakrojené bochníky vždy stavět na řeznou plochu, aby pomaleji vysychaly. Stejně tak chléb ukládám, i když je zavřený ve wrapáčku.

Ostatní, běžné pečivo (rohlíky, housky, bagety s nízkým obsahem tuku) je pečivo s krátkou trvanlivostí, určené k rychlé spotřebě a není třeba je ukládat na delší dobu. Ale i pro něj jsou wrapáčky velice vhodné.

A moje zkušenosti s domácím pečivem uloženým v pytlíku od Wrap Upu?

 • Chleby kynuté droždím jsme měli ve wrapáčku 4 dny, pořád v dobré kvalitě, krajíčky z nich vhodné k namazání nebo usmažení ve vajíčku. Čistě pšeničný chléb vysychal znatelně rychleji, než chleby s přídavkem žita (což se děje u tohoto druhu chleba ve všech obalech).
 • Kváskové chleby ve wrapáčku vydrží až týden nebo do spotřebování 🙂 Pšenično-žitný chleba – 5. den po upečení ve wrapáčku byl už dost proschlý, ale beze stopy plísně. Byl vhodný i k namazání, z čehož měl radost manžel, kterému jsem „studijní“ bochník kvůli sledování sníst nedovolila, a hned si krajíc namazal. Zbytek chleba jsme pak použili na topinky.
 • Žitné cihličky, které mám u nás doma nejraději já, jsou asi nejtrvanlivějším pečivem. Zkoušková žitná kvásková, zadělaná kefírem ředěným vodou – pečená v sobotu, v neděli uložená do wrapáčku, odkud jsme ji každý den vytáhli kvůli ukrojení jednoho, dvou krajíčků, vydržela 9 dnů. Další neděli byla už trochu proschlá, ale malé pevné krajíčky byly výborné třeba se sýrem, a určitě se nedalo říct, že jsou tvrdé. Ani stopy po plísni.
 • Pšenično-žitný chléb z domácí pekárničky, drožďový a bez přídavku kvásku, v pytlíku z Wrap Up také vydrží měkký a pomaleji vysychá. Zkoušeli jsme mít uložený 4-5 dnů.
 • Drobnější světlé pečivo z wrapáčku, kynuté droždím, jsme sledovaly zároveň se snachou a svoje zkušenosti pak navzájem porovnávaly. V pytlíku uložené bílé pečivo stárne stejně, jako jsme u něj zvyklí třeba z chlebníku. Snacha jako mladá hospodyňka oceňovala i to, že při přípravě a balení na několikadenní pobyt mimo domov při odchodu z domu jen popadne pytlík s pečivem a může jít.
 • Doma pečená vánočka v pytlíku vydržela 6 dnů, aniž by jakkoliv chytala plíseň, jen pomalu vysychala.

Řekla bych, že pečivo uložené ve wrapáčku je v některých případech i lepší než to, které bylo uloženo v chlebníku.

Wrap Up

Co bezlepkové pečivo?
To sice nepeču, ale zjistila jsem, že moje „bezlepková“ kamarádka má wrapáček už rok a je s ním také velice spokojená. Dříve ukládala svoje pečivo do mikrotenového sáčku, kde se rychle stávalo gumovým, zároveň se drolilo a velice brzo plesnivělo. Ve wrapáčku, který má i s pečivem pověšený za zdrhovací šňůrku, jí pečivo vydrží téměř beze změn i čtyři dny – déle už to není zapotřebí.

Jak o sáček Wrap Up pečovat?
Vyprázdněný pytlík vždy vytřepu od drobků, prohlédnu a jeho vnitřní část (dá se vytáhnout ven – foto níže) otřu vlhkou houbičkou nebo žínkou. Po uschnutí pak můžu pytlík znovu naplnit.

Wrap Up

Obě vrstvy se dají prát, ale je to téměř zbytečné – vnitřní látka je částečně vodě odolná, stačí ji jen otřít vlhkou houbičkou nebo žínkou, a vnější bavlněná se prakticky nešpiní. Pokud by se přece stalo (na bohatě prostřeném stole se může pytlík nechtěně „potkat“ s rozbaleným máslem, příborem od marmelády atp.), nebo se nám bude zdát zaprášený, přeprali bychom ho v ruce. Výrobce sice povoluje i velice šetrné praní v pračce, ale tady mi pračka připadá zbytečná – malý pytlík je v rukou přepraný a vymáchaný během chvilinky.

Delší dobu nepoužívaný pytlík pověste do skříně, kde se na něj nebude prášit, nebo ho tam uložte srolovaný do ruličky. Výrobce nedoporučuje skládat prázdný pytlík na velice malé kousky a tím ho dlouhodobě krčit, na vnitřní látce by pak mohly zůstat sklady.

Samozřejmostí je i to, že by se prázdný pytlík neměl dostat do rukou malým dětem.

Kde ho koupit?
Vybrat si můžete na stránce Wrap Up, kde najdete pytlíky na pečivo v mnoha opravdu líbivých vzorech a barvách…ve třech velikostech (S, M, L), další pak na kulatý chléb nebo dlouhé bagety. Tak jsou nejen funkčním a současně moc pěkným doplňkem kuchyně.

Budou se jistě hodit těm, kdo v malé kuchyni místo na pevný chlebník nemají… i těm, kdo vlastní vymazlenou, stylově zařízenou kuchyň a zavěšený nebo volně ložený plátěný „chlebník“ ji bude vhodně doplňovat.

A znáte-li někoho, komu by se pytlík líbil a hodil, můžete mu ho koupit jako dárek. Zabalený v úhledné krabičce s prostřihem na přední straně, odkud „mrká“ kousek barevného bavlněného obalu, bude důstojným dárkem k narozeninám, pod vánoční stromeček nebo jako pozornost do nového domova.

Na webu Wrap Up se o jejich šitých pytlících dozvíte vše, co budete potřebovat vědět. A pokud potřebné informace nenajdete, ochotně Vám tady poradí.

Použité fotografie: Pekárnománie, Wrap-Up

13 Comments

 • Posted 18.2.2020 13:08 od Eva Prágrová 0Likes

  Dobrý den,koukala jsem na wrapáčky a hodně mne zaujaly,měla bych jeden možná trochu blbý dotaz, uchovávám pečivo v igelitovém pytlíku, tam není tak tvrdé,ale rychleji plesniví, jako v bavlněném pytlíku což jsem taky zkoušela, jak je to ve wrapáčku?Peču chleba normální i bezlepkový a přemýšlím že bych si je objednala,moc krásně vypadají. Moc vám děkuji za odpověď a přeji hezký den,Eva

  • Posted 18.2.2020 18:01 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Evo, igelitový pytlík je podl mne pro pečivo to zcela nejhorší, nejméně vhodné. Ve wrapáčku pečivo osychá běžně, jako třeba v chlebníku, žitný kváskový byl z wrapáčku lepší, než ten z chlebníku. A žádné! pečivo, žádný druh, který jsme v pytlících z Wrap Up měli, neplesnivělo. Ve wrapáčku pečivo opravdu může dýchat, nezapaří se a ani neplesniví, jen pomalu tvrdne.
   Iva

   • Posted 18.2.2020 19:53 od Eva Prágrová 0Likes

    Dobrý večer, moc děkuji za odpověď a za radu, Wrapáčky si objednám, peču hlavně chleby kváskové podle vašich receptů, jen ještě přemyslím jak velké .Mějte se moc hezky.Eva

 • Posted 18.2.2020 14:08 od Jana 1Likes

  Já mám chlebapsu od Magsbags.cz dvě vrstvy len a bavlna a nemám výhrad, mám dřevěný chlebnik a spokojenost, ano pečivo osycha ale rychleji se sní:-)) a většinou i ten hodně proschly chleba spotřebujeme, třeba na chleba ve vajíčku.

  • Posted 18.2.2020 17:55 od Iva 0Likes

   To neznám 🙂 My používali jen plastový chlebník, že se dá dobře čistit, a wrapáčky mě opravdu mile překvapily.
   Starší chleba u nás také končí ve vejci nebo jako topinka, popř. dáváme slepicím – nevyhodí se ani drobek 🙂

 • Posted 19.2.2020 13:47 od Štěpánka 0Likes

  Dobrý den, máme dotaz k vychládání pečiva. Běžně peču večer a než jdeme spát, zabalím chleba do utěrky, ale nechávám ho na mřížce dál vychládat. Připadá mi, že do rána je dlouhá doba, aby ležel jen tak nezabalený. Dělám to špatně?
  Děkuji.

  • Posted 19.2.2020 16:00 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Štěpánko, my chleba pečený večer dáváme na mřížce co nejvíce zchladnout na chodbu, kde je u nás největší chladno…a na noc ho, nezabalený, uložíme do zcela vychladlé trouby. Je tam přeci jen mnohem větší prostor, než kdekoliv jinde, a zároveň menší větrání, takže chleba tolik neoschne.
   Vám ten chleba v utěrce do rána nějak víc osychá? A co ho zkusit zabalit do dvou vrstev utěrek?

 • Posted 21.2.2020 13:09 od Lenka 0Likes

  Dobrý den Ivi
  Wrapáček jsem koupila sobě i mým dcerám k vánocům a všechny jsme s ním velmi spokojené:)
  Někomu se možná bude zdát vysoká pořizovací cena, ale myslím, že je to dobrá investice – žádné pečivo nám opravdu nezplesnivělo – peču si vše sama
  Jako dárek je to skvělá volba

 • Posted 29.2.2020 12:58 od Anonym 0Likes

  Dobrý den,Wrapáčky už jsem vyzkoušela, a musím říct že jsou vážně super,jak na chleba normální tak i bezlepkový,pečivo v nich opravdu vydrží a vůbec netvrdne.Moc vám děkuji za inspiraci,a za vaše skvělé recepty.Eva

  • Posted 1.3.2020 9:53 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Evo,
   to mě velice těší 🙂 Dobré a vyzkoušené věci ráda podpořím! Budu ráda, když svou dobrou zkušenost předáte i přátelům a lidem z Vašeho okolí.
   Iva

 • Posted 1.3.2020 18:08 od Anonym 0Likes

  Dobrý den,manželovi vydržel bezlepkovy chleba doma pečený ve Wrapáčku pět dní než ho dneska dojedl,vůbec nebyl tvrdý ani plesnivý.Již dlouho jsem něco takového hledala a nebýt vašich stránek a článku,který mě hned upoutal asi bych něco takového ani neobjevila.Objednala jsem si hned tři a vůbec toho nelituji,jsem hodně nadšená,ze už nemusím dávat pečivo do igelitu.Wrapáčči jsou skvělí a krásně vypadají. Hezký zbytek neděle. Eva

 • Posted 10.3.2020 9:15 od Vlaďka 0Likes

  Dobrý den, paní Ivo,
  díky za Váš článek o wrapáčcích, měli jsme cestu do FM, tak jsem jeden zakoupila a zatím jsem velice spokojená. Peču pravidelně kváskový chleba (Váš recept) a v utěrce celkem brzy okoral a v igelitu časem plesnivěl. Ve wrapáčku je to bezva, nevysychá a nekorá tak rychle. Teď mám upečený žitný se sezamem a je sáčku bezvadný. Moc děkuji za Vaše nápady a recepty na Vašich stránkách, pokud nemusím (když nevyjde čas tak musím), tak pečivo vůbec nekupuji a vím co jím:) Přeji Vám ještě hodně nápadů a to přeji hlavně i nám.

  • Posted 12.3.2020 14:12 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Vlaďko,
   jsem opravdu šťastná, že jsem wrapáčky mohla vyzkouušet, osvědčily se a chválí je i další lidé 🙂 Dobré věci velmi ráda doporučím 🙂
   Přeji Vám mnoho úspěchů (nejen) v pečení!
   Iva

Přidejte komentář