Tenhle chleba s přidanýma ovesnýma vločkama je hodně vláčný, i měkký. Díky zadělání na omládek můžou vyniknout všechny jeho přirozené chutě a je výborný i další dny po upečení….
nařezaný chleba

Suroviny:

na omládek
160 g vlažné vody

lžička sladěnky nebo sladovitu
200 g hladké mouky
15 g droždí

Dále:
220 g syrovátky (zbyla mi po jogurtu, překapaném na tzatziky),
2 lžičky kmínu
2 lžíce oleje
2 lžičky soli
150 g žitné chlebové mouky
180-190 g pšeničné chlebové mouky
100 g ovesných vloček

 

sluníčkový chleba - řez

 

Postup:

suroviny na omládek necháme pekárnou bez předehřevu jen umíchat a pak, v zavřené, asi 45 minut kynout.

Přidáme zbytek surovin, pšeničnou mouku dosypáváme postupně, už při hnětení pekárny. Znovu necháme těsto jen umíchat, vykynout jsem nechala v míse – díky většímu podílu chlebových mouk je těsto trošku lepivější a nahřátím v pekárně by se tahle vlastnost ještě zhoršila.
Vykynuté těsto propracujeme, pokud je třeba, velice mírně podsypneme moukou. Uděláme kulatý bochník, který svrchu sploštíme a žiletkou nařežeme sluníčko. Bochník necháme vykynout (asi hodinu, záleží na teplotě okolí) a upečeme ve vyhřáté troubě (220-230°C/asi 45min).

Kůrka je vypečená, střída naopak měkounká. Druhý den po upečení je chleba stále velice dobrý, kůrka navíc zvláční.

 

sluníčkový chléb

 

 

7 komentářůLeave a comment

 • Musím pochválit tenhle chleba 🙂 Několikrát mě zachránil, když jsem zapomněla rozkvasit, a kromě toho je fakt moc dobrý! 🙂

 • Dal by se tenhle chleba upéct v remosce? Jestli ano, musela bych ji vymazat, předehřát, atd? Prostě jak postupovat?

  • Syrovátka je prakticky jako voda. Pokud je podmáslí hustší, je třeba ho naředit.
   Remosku mám menší, Original, asi bych měla trochu strach ať se mi vršek chleba nepálí o sklo…nepředehřívám, místo vymazání dávám ustřižený pečící papír, mám i ustřiženou černou folii na pečení – přímo do remosky.
   Chleba většinou nechávám kynout už v remosce, dělám ho placatější právě proto, aby zabral co největší plochu dna a nevyběhl až nahoru ke sklu.

 • A ještě jedna … nemám teď syrovátku, dalo by se použít podmáslí (je dost řídké)?

 • Zdravím, zase já. Dnes Vám dávám zabrat. Vzhledem k počasí se dnes nedá dělat nic jiného než zkoušet recepty. Domníváte se, že by bylo možné udělat omládek kolem půlnoci, ostatní suroviny přidat v 6 ráno? Potřebuji mít zítra upečeno dost brzo a i těch 45 min kdy kyne mně „vythrne“. Ano můžu vstát v 5 hod ale to se mi vážně dost nechce.
  Díky

  • Spíš bych udělala omládek, nechala ho vykynout, pak vmíchala ostatní suroviny, udělala těsto a hned ho vrazila do lednice – bez kynutí. Dokyne do rána, v 6h ho jen vytáhnete a pravděpodobně můžete hned tvarovat – však uvidíte sama. (Nemyslím, že by bylo třeba ho ráno nechávat dokynout.)

 • Dobrý nápad. Velmi podobný způsob jako u Pain ‚a l’ancienne. Mistr se nezapře, tohle mně nenapadlo.
  Diky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.