Hebké, příjemně vláčné a chutné těsto na pizzu mi doporučila kamarádka Jitka, která žije dlouhá léta v Itálii a co se týká tamní kuchyně, vždy mi dokáže výborně poradit. Od té doby, co si povídáme (nejen) o vaření a pečení, jsem vyzkoušela pizzy mnoha druhů i tvarů. Kořením je jen jedním druhem čerstvých nebo sušených bylin, u nás prodávanou bylinkovou směs Pizza koření nepoužívám – Italové pizzu koření buď oreganem nebo bazalkou a tyhle dvě bylinky spolu na pizze nekombinují.

Těsto na pizzu je mnohokrát vyzkoušené a opravdu se pokaždé povede.

Suroviny (těsto na pizzu, na 3 plechy)

  • 600 g vody
  • 1 kg hladké mouky 00
  • 30 g oleje
  • 20 g soli
  • 25 g čerstvého droždí
pizza těsto

Postup

Droždí rozpustíme ve 300 g vlažné vody, přidáme 300 g mouky, dobře promísíme, zakryjeme vlhkou utěrkou a v teple necháme vykynout do trojnásobného objemu těsta (60-90 minut).

K hotovému, vykynutému přidáme zbytek vody, mouky a soli, prohněteme a teprve pak vmísíme olej. Hněteme tak dlouho, až se těsto nelepí a je příjemně hebké a hladké. Znovu ho v míse zakryjeme a necháme ztrojnásobit objem.

Těsto rozdělíme na 3 bochníčky, které zakryjeme a necháme asi 10 minut odpočinout. Poté každý bochníček válečkem rozválíme nebo prsty vymačkáme na plech s pečícím papírem, poklademe náplní, necháme vykynout (30-45 minut) a v troubě vyhřáté na 220-240°C zprudka upečeme.


Uchování těsta na pizzu na pozdější použití

Těsta je z kila mouky poměrně hodně – po vyhnětení dohladka můžete část (1/3-2/3) okamžitě odebrat, bez jakéhokoliv kynutí uložit v uzavřeném naolejovaném boxu do lednice a další pizzy upéct po 24 hodinách.

Nebo část těsta uložíme do olejem vytřeného sáčku, necháme vykynout na dvojnásobek, sáček uzavřeme a uložíme do mrazáku. Před upotřebením pak těsto vytáhneme, v teple místnosti necháme pomalu rozmrznout a potom vytvarujeme na plech. Rozmražení těsta musí být pozvolné, jakékoliv urychlování (mikrovlnná trouba, radiátor atp.) těstu uškodí.

Foto: archiv a Pixebay