Uchování kvásku při delším nepečení

Určitě se někdy stane, že nebudete moct delší dobu péct. Ať kvůli dovolené, nenadálé nemoci nebo si jen obyčejně dáte pauzu od pečení… Vždy je třeba se o kvásek postarat tak, aby tento nucený oddych přežil v co možná nejlepší kondici.

Můžete vyzkoušet některou z těchto možností:

  • usušení: umíchat menší množství řidšího kvásku s vodou a žitnou moukou, nechat ho vykvasit, stěrkou rozetřít na pečící papír nebo fólii a nechat na vzduchu dobře uschnout. Je to poměrně rychlý proces. Zcela suchý kvásek pak rozlámete a uložíte v dobře těsnící tmavé sklenici.
    Probudíte ho namočením ve vodě, počkáte 1-2 dny, než se objeví bublinky a začnete přikrmovat. Silný kvásek tak určitě získáte dříve, než kdybyste zakládali a posilovali nový.
  • zamražení: kratší dobu, 1-2 měsíce, můžete kvásek uchovat v mrazáku. Mrazy kvasinkám moc nesvědčí, kynoucí schopnost mraženého kvásku bude časem klesat. Kvásek nakrmíte, necháte vykvasit a pak ho zamrazíte na tácku v hromádkách, které jste nabrali lžící. Po zmrznutí sesypete do sáčku, který dobře uzavřete.
    Probudíte ho stejně jako ten sušený.
  • drobenka: ještě kratší dobu vydrží drobenka – kvásek zahuštěný žitnou moukou do téměř sypké podoby. 1 díl kvásku zahustíme 1,5-2 díly žitné mouky a vzniklou tuhou hmotu protlačíme sítem
  • nátěstek: a nejméně, nejkratší dobu vydrží nátěstek – kvásek zahuštěný moukou do hustoty tuhého těsta, bývá výchozí částí několikastupňového kvašení kvasu do těsta. Získáme ho zahuštěním kvásku 35 % žitné mouky.
  • uschovat u známého: ještě zmíním jednu možnost – během doby, kdy nemůžete péct, svěřit váš kvásek spolehlivé kamarádce (někomu známému), která se o něj postará podle vašich pokynů.