Od dob, kdy jsem poprvé zakládala svůj vlastní žitný kvásek a hledala o něm vše dostupné na internetu, už uplynulo několik let.
Dnes vím, že bych spoustu věcí dělala jinak, a vím také, proč bych to tak dělala.

Především není třeba používat tak velká kvanta mouky a vody, jak se často radí – neustálým přikrmováním vznikajícího kvásku jeho množství strmě narůstá a co potom s takovými přebytky? Samozřejmě, můžete je pro ochucení přidávat třeba do těsta na chleba, dalamánky, ale pořád je to starost navíc.

Poradila bych kvásek rovnou založit z ovocné šťávy – tzv. ananasové řešení . I mně se, když jsem ho zkoušela, krásně povedl hned napoprvé.

Kvásek můžete vlastně založit buď od oka (pocitovým odměřováním vody a mouky) nebo si na něj vodu i mouku odvažovat – je to práce navíc, ale zas pak můžete (zpočátku) předvídat a (později) očekávat, jak se váš kvásek bude chovat nebo jak by se chovat měl.
Vyzkoušela jsem oba způsoby, oba jsou spolehlivé, důležité je nebát se do výroby kvásku pustit.

 
Nejprve tedy postup, kdy se suroviny odvažují.
Pokud poměry tekutiny a mouky dodržíte – bude výsledkem malé, lehce zpracovatelné množství dobře pracujícího kvásku.

Suroviny:

voda
celozrnná žitná mouka
žitná mouka chlebová

Postup:

Je dobré míchat kvásek v menší sklenici, použila jsem asi 300 ml.

1. den smícháme 20 g vody a 10 g celozrnné žitné mouky

2. den promícháme a přidáme opět 20 g vody a 10 g celozrnné žitné mouky

3. den vmícháme znovu 20 g vody a 10 g celozrnné žitné mouky

4. den už můžeme přejít z celozrnné mouky na mouku chlebovou. Ze všeho množství kvásku, co zatím máme, odebereme pouhých 40 g, ke kterým přidáme 20 g vody a 20 g žitné chlebové mouky.
Dobře promícháme, zakryjeme proti osýchání a necháme vykvasit. Zbytek původního kvásku vyhodíme.

5. den opět nakrmíme stejně, jako den před tím (40 g kvásku, 20 g vody a 20 g mouky) a stejně krmíme až do doby, než začne kvásek pravidelně růst – pokud kvásek nevyroste aspoň dvojnásobně, pokračujeme v krmení pořád stejně (tj. každý další den odebereme 40 g kvásku, který nakrmíme 20 g vody a 20 g mouky.

Pokud ale kvásek začne pravidelně, rychle a ochotně zvětšovat (zdvojnásobovat) svůj objem, je možné přejít na krmení 2 x denně, aby se rozmnožila a ustálila potřebná mikroflora a kvásek se stal silným tak, že sám, bez použití droždí nakypří třeba těsto na chleba.

Po dobu 10-14 dnů 2 x denně z kvásku odebereme 10 g, ty nakrmíme 40 g vody a 40 g žitné chlebové mouky, zbytky kvásku (po odebrání) můžeme postupně ukládat všechny dohromady do lednice a přidávat pak kvásek do jakéhokoliv kynutého těsta – na chleba, rohlíky aj. Výrazně zlepší jejich chuť. Možná vás inspiruje článek Jak využí přebytky kvásku – ZDE.
Takto nakrmený kvásek (10-40-40) by měl do 8-12 hodin po nakrmení minimálně zdvojnásobit dvůj objem.

Po 14 dnech by měl být kvásek dost silný na to, aby vykynul náš první celokváskový chleba.

Tento způsob založení i občerstvování kvásku se nejvíc osvědčil i mně.

Žitný kvásek

Založení kvásku bez většího odvažování surovin:

Suroviny:

celozrnná žitná mouka jemná
žitná chlebová mouka
voda

Postup:

1) Ve sklenici dobře rozmícháme asi 50 ml vlažné vody a tolik celozrnné mouky, aby vzniklo těstíčko kašovité konzistence (asi jako na lívance). Raději spíš hustší, kvašením zřídne. Sklenici přikryjeme čistou utěrkou (aby ke kvásku mohl volně vzduch) a necháme stát v teple, na lince, do druhého dne.

2) Druhý den by na kvásku měly být vidět malinké bublinky, náznak toho, že se něco děje. (Pokud se neděje nic, necháme být do 3. dne a teprve pak přikrmíme.) Kvásek tedy nakrmíme – dobře přimícháme asi 50 ml vlažné vody a mouky tolik, aby ve sklenici bylo opět těstíčko o konzistenci kaše. Necháme stát v teple.

3) Třetí den už kvásek určitě mírně nakysle voní. Přikrmíme jako 2. den a necháme v teple.

4) Čtvrtý den kvásek výrazně kysele voní i chutná. Je třeba ho znovu přikrmit. Když nakrmený stoupá nahoru, dá se s ním už péct – ochutí nám těsto a pomůže ho i malinko nakynout, ale na to, aby se dal chléb péct jen z něj, bez droždí, je kvásek stále slabý.
Opravdu silný kvásek máme asi až po 14 dnech pravidelného omlazování, které provedeme stejně, jako popisuji výše.

Další možností, jak získat kvásek, je poprosit o něj někoho, kdo má doma kvásek už dobře pracující. Některého ze známých nebo se mrknout na KVÁSKOVOU MAPU a poprosit někoho odtamtud.

192 Comments

 • Posted 15.2.2015 12:58 od Ivana 0Likes

  Dobrý den. Moc se mi líbí Vaše stránky a ráda využívám Vaše rady a recepty. Zatím vše bez kvásku. Pracuji na něm sedmý den a zatím se daří. Jen mi není až tak jasné co potom. Silný kvásek uchovám v lednici, odeberu množství potřebné v receptu, nechám rozkvasit s částí mouky a vody a potom znova trochu odeberu ( 100g?) a zpátky do lednice? Chápu to dobře? Děkuji

  • Posted 17.2.2015 9:45 od Iva Trhoňová 0Likes

   Dobry den,
   postup, ktery popisujete, doporučuje pan cuketka.
   Dělám to jinak – kdyz mám silný, pravidelné rozkrmený kvásek, asi 50-100 g ho mám uložený v lednici. V připadě potřeby z něj odeberu na rozkvašení do chleba (většinou 30-50 g), zbytek mi v lednici zůstává – peču jen o vikendu.
   A dvakrát za tyden kvásek nakrmím – jak kvúli kondici, aby neslábl, tak kvúli jeho pomnožení, ať mám na dalši pečení (pres tyden peču chleby v pekárně, s droždim a kvásek a přebytky kvásku do nich pridavám spíš pro dochucení).
   Je na vás, který způsob zvolite. Ale i kdyby vám v lednici zůstala jen trošilinka kvasku, treba 10 g, i ten se dá jedním krmenim navýšit 😉

   • Posted 26.2.2016 10:29 od gabrusa 0Likes

    Dobrý den Ivo, z toho co jste napsala mám pocit, že v pekárně je lepší péct chlepa s droždím a kváskové v remosce nebo troubě. Chápu to dobře? Pekárnu mám hromadu let, ale nakonec jsem jí používala jen na zadělávání těst a škvaření sádla, chleba jsem raději kupovala. Právě proto, že chleba se mi nikdy nepodařil podobý prodávaným a nikdo doma o něj moc nestál. Ale možná jsem jen nenašla ten správný recept. Teď mám pekárnu novou, tak možná to znova zkusím. Láká mě i znova zkoušet kvásek, postup tu máte bezvadně popsaný, za to moc děkuji. 🙂

    • Posted 26.2.2016 10:42 od Iva 0Likes

     Dobrý den, tady je srování chleba z trouby a remosky
     http://www.pekarnomanie.cz/celokvaskovy-psenicno-zitny-chleb/
     …ještě jinde mám srovnání trouba – remoska – pekárna. Kváskový chleba z pekárny je z těch tří samozřejmě chuťově „nejslabší“, ale přesto je stále mnohem lepší než chleba koupený. Oproti mnohým chlebům s droždím má pěkně pevnou střídku a chuť je…prostě moc dobrá, kvásková 🙂

 • Posted 17.2.2015 13:12 od Ivana 0Likes

  Dobrý den,
  děkuji za odpověď. Zkusím to po vašem 🙂

 • Posted 23.3.2015 11:49 od irkaska 0Likes

  Dobrý den, jestli tomu dobře rozumím. Tak kvásek starý pět dnů, od založení je slabý, na to, abych upekla chleba, který bude pěkně nakynutý?? Dnes poprvé mi v noci kvásek pěkně nebobtnal, že je skoro plná sklenice. Mám tedy ještě alespoň týden pokračovat v omlazování a dokrmování?? Odebírat a přebytek vyhodit?? Aby byl kvásek silný??

  • Posted 23.3.2015 12:59 od Iva Trhoňová 0Likes

   Dobrý den i Vám 🙂
   Ano, pětidenní kvásek může (ale nemusí) dobře vykynout chleba. Znám i připady, kdy s tim byli lidi spokojení, ale je to spíš výjimka.
   Jestli chcete, upečte si z něj něco malého, míň pracného, ať vidite rozdíl z kvásku potom, ktery budete krmit pracvielně 10-14 dnů 😉

 • Posted 26.4.2015 14:18 od lilly 0Likes

  Ivo, kamarádka mi dá trošku kvásku, který odebere před pečením chleba. Asi ho nebudu moct hned použít. Co s ním mám udělat, abych ho nezabila a mohla použít později. Už v létě jsem ho takto dostala a nějak se mi nedařilo ho přimět pořádně k životu. Moc děkuju za odpověď, protože bych ráda zkusila pečení s kváskem a , i když nemám klasik troubu, máte tady spoustu receptů i pro pekárnu i pro remosku (škoda, že remoska Original není ideální pro chleba, ale už se snažím sehnat starou).

  • Posted 26.4.2015 14:30 od lilly 0Likes

   A ještě jedna otázka: jaký chleba byste mi doporučila na ten první pokus, aby byla pravděpodobnost úspěchu aspoň 50:50? Máme radši hutnější chleba a já bohužel trpím „chleboušatostí“ 🙂 – ta se mi nevyhne téměř u žádného chleba, i když jedu všechno přesně podle receptu a vážím jak lékárník.

  • Posted 27.4.2015 6:51 od Iva 0Likes

   Celokváskový chleba budete péct v troubě? Pokud ano, zkuste tenhle
   http://www.pekarnomanie.cz/zakladni-kvaskovy-chleba/
   Nebo tento
   http://www.pekarnomanie.cz/psenicno-zitny-kvaskovy-chleb-pro-zacatecniky/
   Darovaný kvásek je potřeba uložit do chladu. Pokud bude hladový (zeptat se, kdy a jak byl nakrmený), bude třeba nakrmit, nechat vykvasit a pak uložit do lednice – tam kvasinky a bakterie v činnosti téměř ustanou a kvásek vydrží v nezměněné síle skoro týden.

 • Posted 27.4.2015 9:22 od lilly 0Likes

  Troubu nemám,musím péct v remosce nebo v pekárně.

  • Posted 27.4.2015 10:59 od Iva 0Likes

   V remosce jde kváskový chleba upéct taky – ten základní je v ní pečený.
   Dejte pozor, kdyby se chleba svrchu připaloval, zakryjte ho alobalem. A tozhodně ho nijak moc nemočte, jen zlehka otřít štětcem s vodou 🙂
   Tenhle chleba je mnohokrát pečený v pekárně, ale nejnej chleba je z trouby nebo remosky
   http://www.pekarnomanie.cz/bramborakovy-chleba/

 • Posted 8.5.2015 11:14 od Brabíček 0Likes

  Dobrý den ,
  mám otázku, jaký význam má při zakládání na začátku celozrnná mouka?
  Když jsem ho zakládal, omylem jsem sáhl po chlebovce a založil z ní. Teprve po 3 dnech jsem si všiml že požívám chlebovku místo celozrnné, kvásek ale hezky voněl a kvasil, tak jsem to tak nechal.
  Dnes je to 6. den a po nakrmení krásně zvětší svůj objem dvakrát. Můžu přejít na krmení 2x denně, nebo to nemá význam když jsem na začátku nepoužil celozrnnou mouku?
  Díky za odpověď

  • Posted 8.5.2015 16:11 od Iva 0Likes

   Dobrý den,
   založit kvásek můžete i z chlebové mouky, samozřejmě.
   V celozrnné mouce je výše vymletá část zrna i kousínky slupek – dalo by se říct, že obsahuje víc potřebných zárodků mikroorganismů, mělo by to z ní jít jakoby jistěji, kvasí bouřlivěji 😉
   S klidem už přejděte na krmení 2x denně 😉
   Iva

 • Posted 19.5.2015 14:21 od lilly 0Likes

  Ivo, přešla jsem na udržování kvásku podle Vaší rady – tedy, že odeberu do těsta a zbytek dokrmím. Ale protože jsem nováček, chci se zeptat, jestli to dělám správně – ve sklenici mi zůstala asi lžíce kvásku, přidala jsem 40 g vody a 40 g žitné chlebové mouky a nechala stát na lince. Během pár hodin toho bylo víc než 2x tolik se spoustou bublinek. Vrátila jsem sklenici s kváskem do ledničky a tam ten kvásek zase klesl – to je obvyklé nebo by měl zůstat napěněný?

  • Posted 19.5.2015 14:51 od Iva 2Likes

   Obvyklé, normální.
   Jen – lžíce kvásku má asi 50-70 g (odhadem) a tak dostal krmení ani ne 1 : 1, což je málo. Časem by vám kvásek pravděpodobně zeslábnul – vidět by to na něm nebylo, ale těsto s ním bude kynout mnohem delší dobu. Aby měl můj kvásek zajištěnou pravidelnost, po dva dny o víkendu (každý den jednou) nakrmím pouhých 10 g kvásku (malá lžička) 4é-50 g mouky a stejným množstvím vody. Nechám vykvasit – asi 12 hodin, promíchám a uložím do lednice. Druhý den zopakuju a po dvou dnech mi kvásek vydrží beze změn v lednici do dalšího víkendu.
   Během týdene si můžu, v případě potřeby rozkrmit (dokrmit) tento mateřský kvásek z lednice na mnohem větší množství – pokud potřebuju. Základem silného kvásku je dostatečné a pravidelné přikrmování.

   • Posted 19.5.2015 17:49 od lilly 0Likes

    Tak já to ještě jednou zopakuju podle Vás.

 • Posted 9.11.2015 9:08 od Karolína 0Likes

  Dobrý den Ivo, mám na vás dotaz ohledně založení kvásku. Založila jsem si jej z pomerančové šťávy a až do 4 dne to šlo vše jako na drátkách…Pak již bylo potřeba krmení 2 x denně a já tempo nestihla a neodebrala z něj a nenakrmila jej včas. Kvásek zřejmě již hladověl a druhý den ráno jsem na něm objevila tvrdší kůrku, která při bližším prozkoumání měla chloupky – zplesnivěl. Sklenice stojí na lince pod látkovým kapesníkem. To se mi stalo dvakrát za sebou. Myslíte, že problém je v tom hladovění ? Že hned zplesniví ? A má cenu jej znovu přikrmovat ze zbytku, který jsem si uložila z té samé dávky do lednice? Nebude zárodek plísně již i tam? Děkuji. Karolína

  • Posted 9.11.2015 10:30 od Iva 0Likes

   Dobrý den,
   před plísněmi mám respekt, takže já už bych ten zbyteček raději nepoužila. Zárodek plísně mohl být ale klidně i v mouce, a proto vám mohl kvásek zplesnivět.
   Přiznám se, že nevím, jak víc poradit, plíseň jsem ještě nikdy na kvásku nemusela řešit. Ale dám vám sem odkaz na prima diskuzi, kam můžete psát i jako neregistrovaná a je tam dost lidí – snad vám poradí někdo z nich. (Já osdobně bych kvásek opět založila znovu, raději z nově koupené mouky a nenechala ho hladem déle, než je nezbytně nutné.)
   http://diskuse.dama.cz/diskuse.php?d=24893

 • Posted 19.2.2016 12:53 od Jitka Hrušová 0Likes

  Dobrý den Ivo,
  také jsem příznivcem vašich stránek 🙂 Kvásek už budu mít skoro hotový, už jen 2 dny a stále mi není jasné, když dám hotový kvásek do lednice a mám ho 2x týdně nakrmit, tak ho musím nechat v pokojové teplotě nebo ho nakrmíte a dáte hned zpět do lednice ?
  Předem děkuji.
  Jitka

  • Posted 19.2.2016 15:13 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Jitko,
   jsem ráda, že se Vám u mě líbí… 🙂
   Každý nakrmený kvásek je třeba před uložením do lednice nechat vykvasit (nechat pomnožit bakterie a kvasinky), pak ho můžete promíchnout a zakrytý uložit do lednice. Zakrývám volně loženým víčkem, nezatahuji ho.
   Stačí to takhle? 🙂
   Iva

   • Posted 25.2.2016 10:01 od vera 0Likes

    Dobrý den Ivo! Jak by měl vypadat dokrmený kvásek z lednice po těch cca 12 hodinách kvašení před tím, než ho dám nazpět do lednice? Měl by zase 2x zvětšit objem a na povrchu bublinky? Zdá se mi, že ten můj je takový hustější, tak nevim, jestli řádně vykvasil. Děkuji za odpověď!

    • Posted 25.2.2016 13:52 od Iva 0Likes

     Dobrý den,
     hustší ani tak nevadí…ano, měl by určitě zdvojnásobit objem; když do něj hrábnete lžičkou, je pórovitý jako plástev a také pěkně lehce nakysle voní.

 • Posted 21.2.2016 15:48 od Jitka Hrušová 0Likes

  Dobrý den Ivo,
  ano stačí 🙂
  Děkuji Jitka

 • Posted 10.3.2016 11:37 od Martina 0Likes

  Dobrý den,mám prosím dotaz.Založila jsem si kvásek,pátý den jsem pekla chleba,ale uvnitř byl hutný..dočetla jsem se,že kvásek je ještě slabý..Tudíž jsem začala kvásek přikrmovat dvakrát denně…Chci se zeptat,zda po nakrmení ho mám nechat v teple,(pokud ano jak dlouho?) a nebo hned vrátit do ledničky..Moc děkuji za odpvěd Martina

  • Posted 10.3.2016 19:55 od Iva 0Likes

   Dobrý večer,
   2x denně vezmete trochu toho nejčerstvějšího (naposledy krmeného) kvásku, přidáte mu mouku a vodu – dávám na 10 g kvásku 40 g žitné mouky a 40 g vody – promícháte, necháte v teple 12 h vykvasit. Pak z něj odeberete opět 10 g kvásku (a zbytek uložíte do lednice, můžete přidat do jakéhokoliv chleba s droždím), nakrmíte stejně a necháte v teple vykvasit….a pořád dokola 😉

 • Posted 1.4.2016 19:23 od Mirka 0Likes

  Dobrý večer, Ivo, tak včera jsem prostudovala Váš postup zakládání a udržování kvásku a v tom je asi můj problém. Zjevně jsem používala slabý kvásek, nevyzrálý. Neb některé prameny praví, že po 5 – 6 dnech od založení kvásku je možné péct. Řekla bych, že není. Takže budu poctivě s kváskem pracovat 14 dní a snad konečně zvítězím a upeču stejně krásný chléb, jakých máte ve svých receptech plno. Holt, kvásek je živý organizmus a potřebuje více péče, než jsem si myslela. (A to nejen já.) Takže mi držte pěsti. Za 14 dám vědět, jak jsem dopadla. Zdraví Mirka.

  • Posted 3.4.2016 8:19 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Mirko,
   ano, i za 5-6 dnů čerstvě založeného kvásku se dá upéct dobrý chleba – ale se štěstím. Žádná jistota, proto to nikomu nedoporučuji 😉
   Pěsti držím 🙂 Iva

 • Posted 3.4.2016 9:34 od vera 0Likes

  Dobrý den, paní Ivo. Když omlazuji kvásek krmením 2x denně, mám ho stále v kuchyni. Je to správně? Teď při omlazování voní silněji nakysle, před tím voněl jenměji, řekla bych příjemněji. Má to tak být? Děkuji!

  • Posted 4.4.2016 8:45 od Iva 0Likes

   Dobrý den,
   určitě ne. Chápu dobře, že chcete kvásek posílit?
   Odeberete z něj malou část, třeba 10 g, nakrmíte 40 g mouky a 40 g vody, necháte v teple 12 hodin vykvasit. Pak z něj znovu odeberete 10 g (a zbytek dáte do lednice), nakrmíte 40 g mouky a 40 g vody a znovu necháte vykvasit. Pokaždé odebíráte trošku jen z nejčerstvějšího kvásku a tu krmíte. Je potřeba, aby se pomnožily kvasinky i bakterie.
   Zbytky skladujte v lednici max.5 dnů – můžete je přidat do jakéhokoliv chleba s droždím – pro ochucení.

 • Posted 4.4.2016 8:51 od vera 0Likes

  Ano, dělám to přesně tak už 4. den Pěkně vykvasí za těch 12 hodin a ten, co je v lednici taky kvasí celkem silně, na to, že je v lednici.

 • Posted 5.4.2016 5:05 od vera 0Likes

  Je to dobré, 5. den přestal kysele čpít a začíná zase vonět, ještě ho chvíli poléčím 😉

 • Posted 7.4.2016 4:32 od Jitka Prchalova 0Likes

  Dobry den prosim o radu vecer jsem poprve rozkvasila a ted rano je hmota v mise porad stejna nic nedela. Je to spravne? Je to muj prvni pokus o kvaskovy chleb . Děkuji

  • Posted 7.4.2016 11:47 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Jitko,
   měla jste to v teple? Pokud se hmota nepohnula, je škoda zadělat s ní chleba – nevykynul by vám.

   • Posted 7.4.2016 16:44 od Jitka Prchalova 0Likes

    Dekuji ta odpověď rano jsem musela zatopit v kuchyni bylo 15 stupňů a ted budu vytahovat z trouby. Povedl se jeste jak bude chutnat . četla jsem rady na Vasich strankach a moc mi pomohly. Děkuji

 • Posted 31.5.2016 11:45 od Veronika 0Likes

  Dobrý den, zkoušela jsem podle Vašeho postup založit kvásek (pro jistotu oběma způsoby najednou) a povedl se bez problémů. Založila jsem ho 13.5. a první chléb pekla už po týdnu. Chléb byl chuťově dobrý i když trochu tužší. Možná to ale bylo recept. Další pokusy už s Vašimi recepty dopadly výborně. A teď můj problém. V neděli jsem odebrala kvásek na rozkvašení na pondělní pečení a zbytek dokrmila a vrátila do lednice. Dnes jsem na něj koukala a vypadá, jak kdyby se kazil. Je v něm takový dočervena zbarvený proužek a je i na okraji sklenice. Nevíte co je a kde jsem udělala chybu? Od začátku jsem používala jednu skleničku tak jestli tím? Děkuji

  • Posted 31.5.2016 14:14 od Iva 0Likes

   Dobrý den,
   u tak zbarveného kvásku bych asi raději založila nový. Píšete ….a zbytek dokrmila a vrátila do lednice…. Po dokrmení jste ho nenechala vykvasit v teple místnosti?
   Skleničku na kvásek vymývám vlastně pokaždé, protože si vše odvažuji. I tak bych doporučila sklenku od kvásku aspoň každé druhé krmení umýt – zvlášť teď, když jsou horka. Může Vám tam vybujet něco nežádoucího.

 • Posted 1.6.2016 13:48 od Veronika 0Likes

  Dobrý den, myslela jsem, že stačí vyndat z lednice, dokrmit (přidat mouku a vodu), vrátit do lednice a on si to tam bude pomalu chroupat do dalšího pečení. Asi špatně :(. Už jsem tu našla Vaši radu, že se má použít příslušné množství na chléb a zbytek dokrmit: 1 lžička kvásku + 40 g mouky a 40 g vody, nechat na lince 12 h vykvasit a pak až vrátit do lednice, kde vydrží týden bez krmení. Nebo můžu použít variantu pana Cuketky a z rozkvašeného množství na chléb odebrat 1 lžíci, tu dát do lednice a celou použít na další pečení. V obou případech bych měla mít kvásek čerství a dost silný na pečení.

  • Posted 1.6.2016 16:20 od Iva 0Likes

   On si vlastně chroupe i v té lednici, ale pomalu. A pokud se k němu z mouky dostane něco nežádoucího, nemusí být dost silný na to, aby to překonal.
   Takže : odebrat -> nakrmit -> vykvasit v teple -> uložit v lednici. 😉

 • Posted 2.6.2016 4:45 od vera 0Likes

  Musím potvrdit, co píše paní Iva. Taky se mi kvásek začal kazit, když jsem ho měla dlouho ve stejné sklenici.

 • Posted 1.8.2016 5:34 od Veronika 0Likes

  Dobrý den paní Ivo,
  snažila jsem se tu vyčíst z různých dotazů odpověď na můj nadcházející, ale nějak se mi to nepodařilo. Snad tedy nebudu opakovat otázku a zeptám se:
  jsem ve 3. dni krmení 10-40-40 2x denně …. ten odebraný kvásek, co si spí v lednici, toho už mám tak dobrých 300-400g … je mi líto to vyhodit, ale nejsem schopná vydedukovat jak ho použít, třeba do vašich černých rohlíků nebo v podstatě čehokoliv, píšete že mladý kvásek (ten odebraný v lednici) není dost silný na vykynutí těsta, ale v receptu uvádíte že je možné ho přidat do nějakého těsta, že má pak lepší chuť … můžete mi poradit jak tento kvásek zužitkovat popřípadě v jakém množství přidávat nebo jak poměru mouky a vody v tom daném receptu dorovnat? DĚKUJI! =)

  • Posted 1.8.2016 15:49 od Iva 0Likes

   Dobrý den i Vám 🙂
   Kvásek z lednice můžete přidávat do jakéhokoliv chlebového těsta s převahou pšenice, kynutého droždím (to nejčastěji, ale ani tmavé rohlíky s ním nejsou špatné)- protože má 100% hydrataci a je tedy dost řídký, můžete ubrat lžíci – dvě vody (podle toho, kolik kvásku do těsta dáte).
   Když peču v pekárně chleba z 500 g mouky, klidně do něj přidám 60-80-100 g kvásku. Množství vody už mám zohledněné k tomu, že přidám kvásek. Pokud ale budete dělat těsto podle receptu, kde kvásek napsaný není a vy ho přidáte, odeberte (jak jsem psala výše) 1-2 lžíce vody 😉

 • Posted 1.8.2016 19:59 od Veronika 0Likes

  Děkuji, jste zlatá! Hned zítra vyzkouším.
  Máte tu úžasné recepty a perfektní návody pro nás mladé začínající pekařky 😉 děkujeme 🙂

  • Posted 2.8.2016 5:16 od Iva 0Likes

   Díky za chválu 🙂 Pamatuji moc dobře, jak to bylo těžké a zmatené, když jsem začínala já a neměla jsem kam jít pro info….
   At se Vám (nejen) pečení daří!

 • Posted 12.9.2016 7:42 od Tereza 0Likes

  Ahoj Ivo,
  Diky kvaskove mape jsem ziskala svuj prvni kvasek a poprve zkusila chleb s lepkem …vysledek byl priserny… Chleb nenakynul, popraskal…bezlepek s drozdim je tedy o dost jednodussi, ale budu to zkouset dal!

  A vlastne nevim, jak dal s kvaskem!? Cast z kvasku zadelaneho na chleb jsem dala do lednice a co ted? Mam ho nakrmit a nechat venku az pred vikendem nez budu pect (tyden v lednici) nebo mu mam dat trochu vody a mouky a nechat v lednici nebo vzdy, kdyz krmim, musi byt kvasek venku v teple…jsem nejaka zmatena :))

  Predem diky za vysvetleni

  • Posted 12.9.2016 8:52 od Iva 0Likes

   Ahoj,
   podle mě je vina kvásku, že chlebík tak „nedopadl“. Možná není dost silný a pomůže mu několikadenní občerstvovací kůra.
   Otázka zněla – co s kváskem v lednici dál. Po nakrmení vodou a moukou by měl vždy vykvasit v teple místnosti a teprve pak být uložený v lednici („vzdy, kdyz krmim, musi byt kvasek venku v teple“). Silný kvásek by pak týden v lednici měl vydržet bez újmy.
   Ale silný kvásek nedá chleba „vysledek byl priserny… Chleb nenakynul, popraskal…“ Zkusila bych ho do víkendu opravdu posílit:
   Dvakrát denně (co 12 h 🙂 ) nakrmit 10 g kvásku 40 g žitné chebové a 40 g vody. Po vykvašení (přibližně těch 12 hodin) z něj odebrat nových 10 g, naakrmit opět 40 – 40, nechat vykvasit v teple a tak až do pátku.
   Krmí se trocha kvásku vždy z toho posledního, nejčerstvějšího, zbytky přijdou do lednice a přidat do jakéhokoliv těsta s droždím nebo zkusit uvařit kyselo, udělat kváskové lívance apod.
   Stačí to takhle?

   • Posted 12.9.2016 11:55 od Tereza 0Likes

    Ivco, moc dekuji. No vidis, a pritom kvasek jako takovy nabehl skvele, i ted po oziveni v lednici vypada k svetu. Jeste je tu moznost, ze to bude myma rukama 🙂

    Takze vyndam kvasek z lednice, necham lzici kvasku, zbytek pryc, pridam vodu a mouku a necham venku a takhle furt dokola, az do vikendoveho peceni.
    Tak ju, jdu na to 🙂

    • Posted 12.9.2016 12:10 od Iva 0Likes

     Nene, to, že kvásek pěkně po nakrmení vyběhne nahoru ještě neznamená, že automaticky musí utáhnout vykynutí celého těsta. Takže ani teď se nedá říct, že je to „jen rukama“ 🙂
     Postup krmení je v podstatě popsaný přesně, jen – lžíce kvásku má někajých 50-80 g a ty máš krmit maličké množství 10 g, což je mírně vrchovatá kávová lžička 🙂 Jinak budou veliké zbytky a co pak s nimi, že.

 • Posted 14.9.2016 19:11 od Tereza 0Likes

  Ivo, omlazovala jsem dle Vaseho navodu kvasek, ale neco jsem asi spatne pochopila nebo co, kvasek po tech 12ti hodinach smrdi jako lahev octu. Je mrtvy? Musim zalozit novy? Grrr 🙁

  • Posted 15.9.2016 6:13 od Iva 0Likes

   Není – jen příšerně hladový a je na něj asi dost horko. Přidejte mu víc mouky s vodou, zkuste třeba 10 g kvásku nakrmit 60 g mouky a stejně vody a mrkněte se, za jak dlouho zdvojnásobí objem. Napište mi sem nebo na mail pekarnomanie@email.cz, komunikace bude tak rychlejší 😉

 • Posted 1.11.2016 20:33 od Brabíček 0Likes

  Dobrý den,
  Prosím o radu. Někdy před dvěma lety jsem podle Vás zakládal kvásek jen tak na zkoušku . Povedl se na poprvé, a udržoval jsem ho k pečení chleba asi 4 měsíce. Nyní jsem se rozhodl že ho založím znovu a začnu zase péct domácí chlebík. Založil jsem kvásek z celozrnné mouky, první tři dny přikmoval podle postupu, pak jsem přešel na chlebovou mouku. Kvásek jsem měl přikrytý plátnem a stažený gumičkou aby nespadlo plátno a po dvou nebo třech dnech se mi nahoře na kvásku udělala suchá krusta s plísní. Kvásek jsem vyhodil a založil znovu, vše jsem pečlivě vážil, hlídal si doby krmení, nádoby ve kterých jsem kvásek zakládal a i misky z váhy jsem přehnaně čistil a po 4. až 5. Dnech se mi zase nahoře kvásku udělala krusta s plísní. Je toto normální a před těmi dvěma lety jsem si toho nevšiml a nebo někde dělám chybu.Máte s tímto zkušenosti? Můžete prosím poradit kde dělám chybu?
  Předem děkuji za odpověď

  • Posted 2.11.2016 14:28 od Iva 0Likes

   Dobrý den i Vám 🙂
   krusta může být snad i z příliš suchého vzduchu v místnosti, můžete zkusit přidat malilinko víc vody. Zakládala jsem kvásek už víckrát, ale toto se mi ještě nestalo.
   Plíseň, to je jiná – mouku máte v původním obalu nebo přesypanou? Sproy plísně mohou být i z obalů, ale také jste si je mohl domů donést v mouce. Zkuste koupit novu mouku, pokud to půjde, tak i jinou šarži a uvidíte 😉 Místo vody můžete kvásek zadělat i šťvou z pomeranče.
   Budu ráda, když se ozvete, jak to dopadlo.
   Iva

 • Posted 15.11.2016 20:08 od Alena 0Likes

  Dobrý den

  nemáte nějaký dobrý recept na kváskové rohlíky – zkoušela jsem převádět recepty i dokonce recepty z kvásku, ale nikdy se mi nepovedli tak jak bych chtěla:( myšlenka že přidávám droždí není pro mne moc přijatelná:) jinak kváskem to nebude chleby jsou dobré a z receptů z vašich stránek dokonce luxusní:)

  Děkuji Alena

  • Posted 16.11.2016 9:03 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Aleno,
   v jakém slova smyslu se tohlíky „nepovedly“ – nedobré, hutné….?

 • Posted 13.1.2017 10:06 od Hana 0Likes

  Dobrý den,
  dnes to je třetí den po založení žitného kvásku. Už má pěkné bublinky, vodu a mouku přidávám od oka podle konzistence. Do pátého dne budu stále postupovat stejně a poté už můžu přidávat žitnou chlebovou mouku, jestli chápu dobře.
  A po té už budu omlazovat, že tedy každý den odeberu po lžičce a dokrmím, chápu to správně? Chtěla bych příští víkend zkusit upéct první chléb, do té doby tedy budu denně omlazovat a dokrmovat?
  Moc děkuji za odpověď 🙂
  Hana

  • Posted 13.1.2017 11:22 od Iva 0Likes

   Dobrý den,
   ano – minimálně 4 dny jen přidáváte mouku a vodu. Pak už je třeba kvásek jen posílit, pokud pěkně reaguje na krmení. Z kvásku vždy odeberete jen malou část, kterou nakrmíte žitnou chlebovou moukou a vodou, dobře promícháte a necháte v teple vykvasit.

   • Posted 16.1.2017 14:01 od Hana 0Likes

    Moc děkuji za odpověď. A kdy dám kvásek do lednice? Zatím nechávám stále v teple, odebírám malou část, možná zítra přejdu na krmení 2x denně.
    A pokud budu podle receptu potřebovat určité množství kvásku, tak to prosím poznám?

 • Posted 4.4.2017 9:51 od Denýz 0Likes

  Dobrý den,
  chtěla jsem vás poprosit o radu. Začala jsem chodit po delší nemocenské do práce a jsem trochu na štíru s organizací pečení kváskového chleba 🙂 Chtěla jsem se zeptat, jestli když si nechám přes noc vykvasit rozkvas, jestli ho můžu dát do lednice, než se vrátím z práce a pak pokračovat podle receptu. Nebo jestli můžu mít uchované větší množství kvásku v lednici (např. těch 300g) a použít je jako aktivní kvásek. Tomuhle jsem ještě úplně neporozuměla. Moc vám děkuju za odpověď. Mějte se hezky.

  • Posted 6.4.2017 8:14 od Iva 0Likes

   Dobrý den i Vám,
   myslím, že by to šlo. Jediné, nač by bylo třeba si dát pozor, aby nebyl rozkvas překvašený, chleba pak hůř kyne.
   Takže buď rozkvas dát ráno do lednice těsně (hodinu, dvě) před vrcholem, v lednici dokvasí, i když pomaleji…..nebo si malinko přivstat a hned ještě ráno před odchodem do práce vymísit těsto (vše si můžete nachystat večer a ráno jen smíchat) a tohle dát kynout do lednice. Po příchodu z práce ho, bude-li třeba, necháte v těple dokynout, vytvarujete bochník atd….
   Ať se Vám zadaří!
   Iva

 • Posted 13.6.2017 7:53 od KPslunicko 0Likes

  Dobrý den,na 4.pokus se mi kvasek zdá se daří,jsem ve 4.dni,ale strašně smrdí,až je mi z toho na zvracení,je to jen můj pocit nebo je zase něco špatně?(první pokusy buď kvasek zplesnivel nebo ztvrdnul)

 • Posted 17.6.2017 6:28 od Jarmila 0Likes

  Dobrý den.
  Už dlouho se odhodlávám vrhnout se na domácí pečení chleba atd. Chci zkusit i kvásek. Ovšem je v tom jediný problém. A tím je teplota. My jsme zkrátka chladomilní a tak v zimě máme v bytě max. 21°C a v létě to není o moc lepší – bydlíme v domě, který dobře izololuje proti horku. Takže co s tím? A zapínat na x dnů nějaký tepelný zdroj, to by mi ten kvásek asi vyšel dost draho. Takže může kvásek prospívat i při nižších teplotách a nebo se o to nemám raději vůbec snažit? Děkuji za odpověď.
  Jarmila

  • Posted 17.6.2017 7:52 od Iva 0Likes

   Dobrý den,
   později, až budete kvásek mít, ho mážete nechávat kvasit vzadu na lednici, je tam dost teplo., které kvásek opravdu potřebuje.
   Můžete si ho zkusit od někoho vyptat hotový, ale pokud budete zakládat nový – opět vzadu na lednici nebo počkejte na letní vedra a vznikající kvásek něchte těch pár dnů venku 😉

   • Posted 9.8.2017 12:43 od Ivana 0Likes

    Dobrý den, asi před rokem jsem si zavedla svůj kvásek a začala péct chleba. zprvu se mi moc dařilo, byla jsem nadšená a najednou přišel zlom a už asi půl roku se marně snažím o krásný, měkoučký chleba, jaký jsem mívala. Jsem už ze sebe zoufalá, myslím si, že je to kváskem nebo rukama 🙁 Prostudovala jsem Vaše krásné stránky a začala znovu omlazovat kvásek a určitě si založím i nový. Jsem pořád začátečník a není mi jasné, když omlazuji a kvásek nezachytím při vzestupu, ale už klesá, jak mám dál postupovat. Jestli se mám držet přesně časového rozestupu po 12hod. nebo podle kvásku. Pořád mi to není jasné, stejně jako rozkvas už na chleba by neměl spadnout, ale když v 6hod ráno rozkvasím a vrátím se domů kolem 17hod., tak je většinou spadlý, nevím, jak to časově naplánovat. Ale určitě teď budu omlazovat, protože chleby jsou těžší, vevnitř trochu mazlavé. Jestli mi můžete poradit, budu moc ráda. Děkuji 🙂

    • Posted 10.8.2017 13:36 od Iva 0Likes

     Dobrý den i Vám,
     u rozkvasu je to jasné, ten spadnout – přezrát opravdu nemá. Teď v horku to vše jde opravdu velice rychle. Pokud potřebujete rozkvasit ráno a zadělat těsto pozdě odpoledne, použijte do rozkvasu menší množství kvásku. Místo 30-150-150 dejte třeba 20 (25)-150-150 a uvidíte. Mělo by to kvasit pomaleji, takže vrchol rozkvasu stihnete.
     U omlazování kvásku vlastně totéž – pokud mu nestačí na 12 hodin ta trocha, co dostane, malinko mu přidejte mouky. Místo 10-40-40 dejte 10-50-50 nebo i 60-60. Abyste neměla doma hromady kvásku, můžete krmit (omlazovat) poloviční množství, tj. 5-25-25…5 g kvásku bude asi polovina kávové lžičky. Je to maličko, ale i tak kvásek velmi posílí a ve finále budete mít doma ždibec kvásku – divocha 😉
     Pokud Vám není neco jasné, napište!
     Iva

     • Posted 29.1.2019 20:11 od Michaela 0Likes

      Dobrý den Ivo, pokud tomu dobře rozumím, tak bych měla posílit (omladit) 10g kvásku (v poměru 10-40-40) a odebrané zbytky odložit do lednice vždy už v momentu, když je kvásek na vrcholu, tj. není přezrálý a spadlý, je to tak? A pokud mi už spadne, odeberu z tohoto spadlého 10g a přidám 40-40, stane se něco zásadního, kvůli čemu bych měla celý kvásek vyhodit a začít znovu? A co zbytky tohoto spadlého kvásku, má smysl je uchovat v lednici na jiné použití? Díky Michaela

 • Posted 21.1.2018 17:29 od Alena 0Likes

  Zdravím, pani Iva, som začiatočníčka v kváskovaní a ešte veľa vecí mi nie je jasných, preto sa chcem spýtať niekoľko otázok. Písali ste, (17.2.2015), že kvások, ktorý máte v chladničke, nakŕmite 2x týždenne kvôli tomu, aby nezoslabol. Ako ho kŕmite? Celé množstvo alebo zoberiete z neho 10 g a pridáte 40 g múky a 40 g vody? alebo nejako inak? a predpokladám, že pred kŕmením ho treba vybrať skôr z chladničky, aby nabral izbovú teplotu, správne? A ako mám postupovať pred zarobením rozkvasu? Vybrať z chladničky, nechať postáť, aby sa ohrial, a? odobrať predpísané množstvo do receptu? (20 g alebo 30 g) Netreba ho zase nakŕmiť predtým, ako urobím rozkvas? Nebude spadnutý po týždennom pobyte v chladničke? resp. nevadí to, keď bude spadnutý? Kvások som si kúpila sušený z predajne zdravej výživy, 3 dni som ho oživovala podľa návodu, ale že ho treba aj posilniť kŕmením 10-40-40, som sa dozvedela až na vašich stránkach…asi aj preto sa mi doteraz chleby nie veľmi darili. Prvé chleby som piekla v pekárni, ale boli dosť mazľavé…až keď som začala piecť v el.rúre, zlepšilo sa to. Len sa mi zdalo, že sú nízke, málo naskočili počas pečenia, aj keď kysnutie vyzeralo celkom dobre, a zrejme bol na vine slabý kvások. Takže teraz som vo fáze posilňovania kvásku, začala som v piatok a budem pokračovať celý týždeň až do ďalšieho piatku, kedy chcem zarobiť už z posilneného kvásku. A ten posilnený kvások kedy treba dať do chladničky? keď bude najvyššie vykvasený? aj keď to ešte nebude presne po 12 hodinách? mám v byte dosť teplo a všetko mi prebieha rýchlejšie…ďakujem za superné a polopatistické návody a nech sa vám darí 🙂 Alena

  • Posted 22.1.2018 11:13 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Aleno,
   začnu od začátku. Ano, krmím ho podobně, jako píšete, ale protože si můj kvásek v lednici udržuji dostatečně silný, dám mu ne 10-40-40, ale třeba 10-60-60 (i 10-70-70). Čím více mouky tomu malému množství kvásku dáte, tím ho bude kvasit déle. Jak píšu, můj je silný, zvládne to.
   – před krmením ho není třeba ohřívat, jen odeberu z lednice, nakrmím a necháme v teple vykvasit.
   – kvásek na rozkvas také odebírám přímo z lednice a předem ho nekrmím, spadlý většinou není. Na druhou stranu, máte-li možnost nakrmit kvásek den předem (zvlášť pokud byl v lednici dlouho, píšete týden), mu určitě prospěje.
   – při kvašení se na hodiny moc neohlížejte, kvásek ve větším teple opravdu kvasí rychleji. Když se dívám, jestli je kvásek už hotový, okouknu nejen to, jestli zdvojnásobil objem, ale také si k němu čichnu. Nesmí vonět moukou – to je prokvašený málo, ale nesmí čpět octem – to je zas překvašený. Nejlepší je „chlebová“ vůně, trošku jako nakousnuté přezrálé jablko.
   – u čeho je třeba opravdu pečlivě pohlídat zralost, je rozkvas. Raději zadělat malilinko nedozrálým rozkvasem, než rozkvasem spadlým, kyselým. Častějším pečením, pozorováním a porovnáváním to časem poznáte lehce, nebojte 😉
   – poslední posilněný kvásek po vykvašení (může být méně než 12 hodin, nebo mu místo 40 g vody a mouky dávejte 50), zakryjete a dáte do lednice.
   Snad jsem Vám zodpověděla vše 🙂
   Iva

 • Posted 23.1.2018 20:18 od Alena 0Likes

  Ďakujem Iva, ešte na doplnenie, keď máte v chladničke 100 g kvásku, znamená to, že mu dáte 500 g múky a 500 g vody? alebo z tých 100 g odoberiete 10 g a dáte mu 40 g múky aj vody? a zvyšný kvások ostane tak, ako je?

  • Posted 24.1.2018 8:56 od Iva 0Likes

   Odeberu a nakrmím tu trochu (10 g). Zvyšný kvásek přidám třeba do chleba s droždím, který ve všední dny pečeme v pekárně 😉

 • Posted 24.1.2018 23:26 od Eva 0Likes

  Dobrý den paní Ivo,prosím Vás chci se zeptat jestli jde udělat kvásek z žitné chlebové mouky?Mám ho hotový 4 den a něco málo se v něm děje(dělají se bublinky jako by měl snahu kvasit,ale není to nic moc)měla bych už ubrat a začít krmit tou chlebovou jak píšete,ale mě se zdá zatím málo vykvašený,ani neleze nějak hodně nahoru.2x svůj objem určitě nezvětšil.Doma máme teplotu 22-23 stupňů tak snad to není málo. Zatím jsem podle Vašich stránek dělala pouze z omládku a rozhodla jsem se konečně zkusit si udělat kvásek,odhodlávám se už několik let a tak si myslím,že uzrála doba zkusit.Všechno moc řeším aby to bylo opravdu tak jak má být aby se nic nepokazilo.

  • Posted 25.1.2018 12:17 od Iva 0Likes

   Dobrý den, určitě ho ještě neodebírejte a nekvaste, jak píšete, ale zkuste ho nechat stát třeba den v teple bez nakrmení, třeba začne víc bublinkovat a rozjede se.
   Především se ale doporučuje začít vyrábět kvásek s celozrnnou moukou, která obsahuje i části obalů zrna a na těch je nejvíce spících mikroorganismů (zárodků), proto lépe kvasí.
   Jestli se Vám kvásek nepovede, zkuste ho udělat i z jiné mouky (mouky jiného výrobce, jiné šarže apod.) 😉

   • Posted 31.1.2018 22:09 od zdeňka 0Likes

    Dobrý den,

    jsem na tom podobně :-(. První den jsem kvásek založila, druhý den jsem postupovala a vše bylo v pořádku, začal krásně jít nahoru a pracoval, ale třetí den jako by umřel. Postupovala jsem dál – každý den jsem přikrmovala a nic a dnes 4, den začal dost zapáchat – řekla bych hořce, tak jsem ho vylila a musím začít znova. jen nevím, kde se stala chyba. ten druhý den jsem měla takovou radost. Vím, že jste to tady asi rozepisovala stokrát .. čtu to stále dokola, ale pořád nechápu, to musím mít 2 sklenice kvásku? když je kvásek pak v ledničce a odebírám na pečení a dokrmuji zbytek kvásku? já myslela, že je jen jedna sklenice po celou dobu a jen se dokrmuje? Předem Vám děkuji a přeji hezký večer Zdeňka

    • Posted 1.2.2018 9:40 od Iva 0Likes

     Dobrý den, Zdeni,
     zkuste založit kvásek tou ananasovou metodou – první tři dny místo vody použijte třeba šťávu z pomeranče (ne kupovaný džus, v tom mohou být sladidla a konzervanty). Mělo (mohlo) by to pomoct.
     http://www.pekarnomanie.cz/zitny-kvasek-ananasove-reseni/

     K druhému dotazu – kvásek můžete vést dvěma způsoby.
     Buď máte v lednici ve sklenici jen jednu lžíci – a vždy, když s ní uděláte rozkvas, z toho hotového zas lžíci odeberete zpět do sklenice, než zaděláte těsto….(já to zkoušela asi 3-4x, pokaždé jsem odebrat zapomněla, takže nic pro mne.)
     Nebo to uděláte jako já – v lednici mám cca 100-150 g mateřského kvásku, z něj si odebírám na rozkvas, 2x týdně ho nakrmím a zbytky navíc přidávám do chlebů s droždím, které pečeme přes týden, kdy u nás na kváskový chleba není čas.
     Je to už srozumitelnější? Pokud ne, napište znovu – dobře pamatuji, jak jsem tápala, když jsem se to vše učila 🙂
     Iva

     • Posted 13.4.2018 10:56 od Věra 0Likes

      Dobrý den Ivo, tak tenhle popsaný postup je mému myšlení asi nejbližší – v lednici mám maličko větší množství kvásku, ze kterého odeberu na rozkvas a ten zbyteček nakrmím, nechám prokvasit a uložím do lednice a z rozkvasu už nic neodebírám. Pochopila jsem to správně? Když budu péct řekněme 2x týdně, bude to kvásku stačit? Děkuji za odpověď a za super stránky!!

     • Posted 13.4.2018 12:43 od Iva 0Likes

      Dobrý den,
      ano, pochopila a i já to tak dělám. Párkrát jsem zkusila odebrat i z rozkvasu, ale já na to prostě pokaždé zapomenu.

 • Posted 6.2.2018 22:21 od Eva 0Likes

  Dobrý den Ivo,
  tak jsem zdárně založila kvásek a dnes poprvé upekla celokváskový chleba se škvarkama a je výborný.
  Vaše stránky jsou moc fajn a je to tady všechno skvěle popsané a vysvětlené.Moc vám děkuji za tyto stránky a čas který nám začátečníkům věnujete.Začínala jsem s omládkem o kterém jsem se dozvěděla až tady a je to skvělé,protože má pečivo opravdu daleko lepší chuť.Takže ještě jednou moc děkuji Eva

  • Posted 7.2.2018 16:29 od Iva 0Likes

   Dobrý den,
   Váš překrásný okatý chleba jsem viděla i na facebooku – opravdu se povedl, gratuluji!
   Doufám, že se Vám bude u mě i nadále líbit a přeji Vám, ať se Vám (nejen) pečení daří!
   Iva

 • Posted 18.2.2018 19:53 od Beata 0Likes

  Uz viac krat ste opakovala, ale dobre rozumiem, nekrmi sa cely kvasok co mam, ale krmim len 10 g z neho, pretoze ja som krmila cely kvasok lyzicou múky a vody a vobec mi nerastol. Len trosku bublinkuje ale neutiahne chleby.

 • Posted 26.6.2018 8:57 od marie 0Likes

  Dobrý den.Jsem úplně na začátku pečení chleba s kváskem.Od sousedka jsem dostala ve skleničce trochu kvásku.A bylo mně řečeno,že až budu chtít píct chleba,tak dát toto množství kvásku ,přidat 125g žitné a125g teplé vody a nechat na lince kvasit aspoň 4 hodiny.Potom odebrat zase do skleničky 2lžíce,uschovat do lednice a bude na další pečení kvásek připraven.A tak pořád dokola.Může to tak být nebo co dělat jinak.Moc děkuju

  • Posted 27.6.2018 13:11 od Iva 0Likes

   Dobrý den, určitě může.
   Jen je třeba popřemýšlet nad tím, jak veliké množství (kolik gramů) kvásku, ke kterému přidáte mouku a vodu máte. Čím víc ho bude, tím dříve tu mouku, co mu dodáte, prokvasí. A nemusí to trvat ani 4 hodiny, zvlášť, když mu dáte vodu teplou (jak píšete). Dala bych určitě studenou.

 • Posted 29.6.2018 22:00 od Anonym 0Likes

  Ahoj Ivo,
  také jsem přešla ke krmení kvásku z ledničky místo odebírání z rozkvasu. Napadlo mě totiž, že z rozkvasu to potom není čistě žitný kvásek, protože většinou se rozkvas dělá i z pšeničné mouky.
  Má to nějaký vliv na další pečení?
  Díky za odpověď
  Aňa

  • Posted 30.6.2018 5:18 od Iva 0Likes

   Ahojky,
   máš pravdu – pokud pečeš i chleby, kde je v rozkvasu pšenice, není to čistě žitný. Já krmím svůj matřeřský kvásek z lednice hlavně proto, že nejsem schopná vzpomenout si odebrat z hotového rozkvasu – a zkoušela jsem to mockrát. Vždy jsem si vzpomněla, až bylo zaděláno…
   Pokud krmíš ten z lednice, je třeba krmit vždy jen trošku, ne všechen – zbytky původního pak přidávám k chlebům s droždím, co peču v týdnu v pekárně.
   Ten lednicový je třeba nakrmit 2-3x týdně, aby byl pořád ve stejné kondici.
   Stačí to takhle? 🙂
   Iva

   • Posted 17.7.2018 18:57 od Anonym 0Likes

    Ano, děkuji. Šlo mi spíš o to, jestli má na pečení nějaký větší vliv, když udělám rozkvas z pšenično-žitného kvásku místo jen žitného. Vzhledem k tomu, že jsem to tak dříve dělala a byla jsem s chlebem spokojená, tak to asi významný vliv nemá:-).
    Ještě otázečku – pokud nemám zrovna doma celozrnou žitnou mouku, mohu krmit kvásek žitnou chlebovou moukou?
    Děkuji a měj se hezky, Aňa

    • Posted 18.7.2018 6:25 od Iva 0Likes

     Máš-li na mysli krmení první 3 dny založeného kvasu, je opravdu vhodnější celozrnná – obsahuje i částečky obalů, na kterých je nejvíce spících spor mikroorganismů a bouřlivěji (i lépe) kvasí. Ale co vím z reakcí lidí, povedlo se jim založit i kvásek jen z chlebové mouky.

 • Posted 20.7.2018 11:13 od Pavla 0Likes

  Dobrý den, v pečení kváskového chleba jsem naprostý začátečník. Návod na přípravu kvásku jsem pečlivě prostudovala a nejsou mi jasné teploty, při kterých má kvásek zrát a pak se následně uchovávat. Pochopila jsem, že hotový kvásek leze uchovávat v lednici, ale jak je to s teplotou při zakládání a až do doby než je zralý. Děkuji

  • Posted 20.7.2018 20:18 od Iva 0Likes

   Dobrý večer, kvasit by měl kvásek při teplotě minimálně 20°C, vhodnější je spíš maličko nad (23-24°C).

 • Posted 8.9.2018 20:14 od Anna 0Likes

  Dobrý večer, můj kvásek jsem založila v březnu a peče se mi s ním krásně ale občas je cítit octem. Je to normální? Děkuji.

  • Posted 9.9.2018 18:13 od Iva 0Likes

   Dobrý večer. je to normální – u hladového kvásku, Dávejte mu více krmení nebo ho po vykvašení dříve uložte do lednice – tam se kvašení velmi zpomalí.

 • Posted 11.10.2018 10:32 od Olga 0Likes

  Hezký den.Moc hezké stránky,hodně jsem z nich pochopila,dík za ně.Jsem úpný začátečník,proto každá rada dobrá.Založíla jsem kvásek,daří se,jsem u 5.dne kdy jsem začala krmit dvakrát denně,kvásek pěkně zvětšuje svůj objem,ale teď můj problém,když jsem přešla na krmení 10-40-40,směs je hodně hustá,mohu přidat více vody na řidší konzistencí? Dékuji předem za odpověď.Ola

  • Posted 11.10.2018 10:35 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Olgo,
   pokud je směs velmi hustá hned po umíchání, je vše v pořádku. Jak pokyne a bude zvětšovat svůj objem, zřídne 🙂 uvidíte 😉
   Iva

 • Posted 24.10.2018 7:32 od Ivana 0Likes

  Dobrý den, dělám kvásek podle Vašeho receptu. Už ho přikrmuji 2xdenně 10tý den. Vypadá moc měkně. Chtěla bych se zeptat jak mám dále pokračovat, když chci začít přikrmovat 2xtýdně? Mám z něj odebrat a nechat zase jen 10g a to dát do lednice? Pak ho vždy vytáhnout, přikrmit, nechat nakynout 12hodin při pokojové teplotě a zase odebrat a dát do lednice? A ještě dotaz co nesouvisí s kváskem. Nemám ošatku, ale keramickou formu na chléb. Vyložím ji pečícím papírem a nechám v ní kynout chleba, ale jak ho vyklápím na plech, tak mně vždy trochu spadne a trochu se rozlije a nemá po upečení oka. Jinak jsou Vaše chlebíky moc dobré…už jsem jich zkoušela několik, ale zatím jen z kvasnic…kvásek se mi teď dělá..Moc děkuji

  • Posted 24.10.2018 8:48 od Iva 0Likes

   Dobrý den, začnu od konce…
   Těsto, jak popisujete, je překynuté. Kyne příliš dlouho, stále zvětšuje svůj objem (a tím jakoby řídne), až jsou stěny „komůrek“, které drží plyn, tak tenoučké a slabé, že neudrží váhu těsta a to se zbortí – po vykulení těsta z ošatky nebo formy se těsto dost rozteče.
   Zkraťtě dobu kynutí a uvidíte, že to pomůže 🙂 (Mimochodem – jak dlouho necháváte bochník těsta před pečením kynout??)

   K občerstvování (krmení) vitálního kvásku: Můžete to provádět minimálně základními způsoby.
   1. Do rozkvasu pro těsto na chleba je potřeba asi lžíce mateřského kvásku – zamícháme jej s recepturním množstvím vody a mouky určené na rozkvas a necháme podle pokynů v receptu dobře vykvasit (hotový rozkvas má hodně zvětšený objem, lehce kyselkavě voní a na povrchu se objevují kráterky po prasklých bublinkách).
   Z hotového rozkvasu pak, ještě před vmísením ostatních surovin (včetně soli), lžíci hmoty odebereme a uložíme zpět do sklenice. Uzavřeme ji a vrátíme do lednice, kde kvásek vydrží ve stejné kvalitě několik dnů, pro příští použítí do dalšího rozkvasu.
   Pokud ale zapomenete z rozkvasu včas tu lžíci zpět odebrat, přijdtete o veškerý váš kvásek a pokud ho od někoho trochu nevyprosíte, můžete zdlouhavě vyrábět nový.
   Dá se tomu předejít tak, že tu lžíci do sklenice odeberete hned, z čerstvě promíchaného rozkvasu, a v teple místnosti necháte vykvasit oboje – mísu s rozkvasem i sklenku s odebraným kouskem, která pak zavřená přijde uschovat do lednice.
   2. Zapomětliví lidé, kteří se na první způsob spolehnout nemohou (sem se řadím i já), budou uchovávat v lednici menší množství mateřského kvásku, který je třeba určitě 2-3x týdně nakrmit, i když zrovna nepečete. Samozřejmě ne všechen, ale k menší části kvásku (2–3 lžičky) přidáme vodu a žitnou mouku, dobře rozmícháme a zakryté necháme vykvasit. (Zbytek původního kvásku použijeme jinak – přidáme do pečiva s droždím, usmažíme kváskové lívance atd., viz. článek Co s přebytky kvásku). Hotový, vykvašený kvásek promíchneme a zakrytý uložíme do lednice.

   Stačí Vám to takto?:-)
   Iva

   • Posted 27.10.2018 18:50 od Ivana 0Likes

    Dobrý den, moc děkuji za postup co udělat s hotovým kváskem, aby mi vydržel.
    Ohledně délky kynutí chleba – nechávám ho kynout asi 1hodinu. Nerozlije se úplně, ale po vyklopení z formy jak jsem psala padá. Jinak je krásně nadýchaný a měkký, ale velká oka nemá, a to jsem zkoušela různé druhy chlebů. Zkusím ho nechat kynout kratší dobu a uvidím..
    Jinak Vaše chlebíky chuťově nemají chybu….a popis postupů je super..děkuji Ivana

 • Posted 6.2.2019 12:51 od Lenka 0Likes

  Dobry den, chcem Vas poprosit o radu, zalozila som si novy kvasok podla postupu z knihy Kvaskovanie, robila som ho 16 dni, myslim ze ma dobru konzistenciu, nie je ani riedky ani prilis husty…taky akurat…pekne vonia, je to uz moj 6 kvasok podla toho isteho postupu…zmenila som aj muky a prestala pouzivat tie z obchodu a pouzivam muky Kvaskovanie…aj tak mi starter ani za 12 hod nezdvihne nijako extra objem, ma len vela bubliniek po strnach misy…v odatke mi chlebik zvysi hladinu max o tretinu…myslite ze to je tym ze mame v dome 18 stupnov alebo znovu slabym kvaskom? dakujem:)

  • Posted 6.2.2019 13:58 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Gábi, ještě jednou 🙂
   založení kvásku v Kváskovaniu je stejné, jako dělám už spoustu let, takže vyzkoušené 😉 Mouky Kváskovanie vyzkoušené nemám, ale co jsem četla názory ostatních, nemají pro kvásek žádnou „životabudící schopnost“. Klidně na něj příště kupte jakoukolv chlebovou žitnou nebo celozrnku.
   Váš kvásek žije, ale je asi hodně slabý. Zkuste z něj vzít večer jen 10 g, přidejte mu žitnou mouku (ražnú) chlebovou – 40 g a stejně, 40 g vody. Rozmíchejte, zakryjte a jestli můžete, zavřete ho do mikrovlnné trouby. Pokud mu tam přidáte malou PET láhev s teplou vodou (ale aby se kvásku nedotýkala), mohlo by mu to v kynutí hodně pomoct.
   Po 12 hodinách mi napište, jak se kvásek zdvihnul, kolik vykynul a jak voní. Můžeme se tak domluvit?

 • Posted 14.3.2019 16:59 od Helena 0Likes

  Dobrý den , prosim zeptala bych se na založení kvasku celozrnou mouku hladkou???..a po trech dnech mohu pridavat jiz chlebovou?dekuji Helena

  • Posted 14.3.2019 17:23 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Heleno, celozrnná hladká tuším neexistuje. Kvásek se zakládá z celozrnné žitné a asi po 3-4 dnech můžete přejít na hladší mouku, klasickou žitnou chlebovou.
   Celozrnná mouka je hrubší než chlebová a hlavně je namletá prakticky z celého zrna 🙂

 • Posted 18.3.2019 10:00 od Helen 0Likes

  Dobrý den ,už tři dny studuji udelani kvasku:)..Chtěla bych se zeptat raději tedy vážit,nebo stačí od oka jak pisete aby kvasek měl podobu hustci kaše? A hlavne,kdyz ten 5 den budu prikrmovat dvakrat denne..zacnu davat do lednice…ale kdy?rano nakrmim,a musim nechat v teple,..a krmim i vecer…a pisete nechat v teple a pak do lednice, ale priblizne za jak dlouho,?moc vam dekuji za odpoved Helen

  • Posted 18.3.2019 18:39 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Heleno, já raději vážím.
   Zkuste se podívat na tento postup, jestli mu porozumíte – v článku jsou i fotky z postupu, je na nich vidět, jak kvásek v jednotlivých dnech bublinkuje a roste.
   http://www.pekarnomanie.cz/zitny-kvasek-ananasove-reseni/
   Po celou dobu, co kvásek vzniká, i pak, když ho posilujete (cca 10 dalších dnů), potřebuje být kvásek v teple. Nebudete-li rozumět ani po přečtení článku, jak jsem dala odkaz výše, napište 😉

 • Posted 22.3.2019 13:56 od Miroslava Barlová 0Likes

  Dobrý deň, zakladám prvý kvások, už som z neho aj napiekla domáci chlieb. Do cesta som ale pridala ešte 1 malý uvarený zemiak. Pochopila som, že keď sa pridá zemiak, treba ubrať vodu, pretože som do cesta potom pri miesení ešte musela pridávať múku. Chcem sa spýtať, keď budem ukladať kvások po nakysnutí do chladničky je potrebné ho aj rozmiešať? Teda do chladničky sa odkladá premiešaný? A keď budem chcieť prebytočné kvásky, ktoré mi zostávajú po dokŕmení kvásku použiť do receptov s droždím je potrebné potom pridávať do cesta menej tekutiny? A asi v akom pomere? Zatiaľ mi kvások po dokŕmení narastá až do 3 – násobného objemu a prikŕmiť ho musím asi tak po 9 – 10 -tich hodinách. A ešte by som sa chcela opýtať, vo vašich receptoch na chlieb sa väčšinou uvádza prvé kysnutie cesta cca 2 hodiny ale bez prekladania cesta. Ja som zatiaľ v knihách čítala, že cesto sa pri prvom kysnutí skoro pri každom chlebe (výnimka je celoražný – celožitný) prekladá. Netreba ho naozaj prekladať? Aj ten domáci, ktorý som piekla som prekladala. Inak Vaše stránky sú super a oceňujem aj to, že odpovedáte na naše otázky.
  Mirka

  • Posted 24.3.2019 9:04 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Mirko,
   když budete ukládat kvásek do lednice, je třeba ho tam dát nejen nakrmený, ale i vykvašený. Takže – přidat k němu vodu, mouku, promíchat, nechat v teple vykvasit a PAK schovat do lednice.
   Až budete do těsta přidávat přebytky kvásků, přidáváte nejen vodu, ale i žitnou mouku – stačí kvásek zvážit a víte, že třeba v cca 100 g přidaného kvásku do těsta přidáváte i 50 g vody a 50 g žitné mouky. S tím je třeba počítat 😉
   Jak krmíte kvásek, že narůstá do trojnásobného objemu? Kolik kvásku krmíte a kolik mu dáváte mouky?
   Co se týká kynutí těsta…na časy, uvedené v receptech, se opravdu nespoléhejte. Používejte oči a rozum 🙂 těsto kyne jinak v chladnějším období, jinak v létě, záleží na síle vašeho kvásku a často se projeví na kynutí třeba i obyčejná bouřka 🙂 Překládat můžete a nemusíte (bavíme se o klasických, normálně hydratovaných těstech). Překládáním šetříte práci s hnětením těsta a také se lépe tvaruje.
   Ať se Vám pečení daří! 🙂
   Iva

 • Posted 24.3.2019 17:22 od Miroslava Barlová 0Likes

  Ďakujem za odpoveď, krmim tak, že do 10 g kvásku pridám 40 g múky a 40 g vody. Tak ako to uvádzate Vy. To že kvások dávam do chladničky nakvasený to viem, neviem ale, či ho treba pred tým uložením do chladničky ešte premiešať alebo ho tam uložiť tak ako nakvasil teda bez premiešania. Teraz som znovu robila denný chlieb ale piekla som ho v zatvorenom liatinovom hrnci a tam sa mi veľmi nezdvihol do výšky. Stále sa mi vidí tých 200 g vody na 300 g rozkvasu a 350 g pšeničnej chlebovej múky dosť veľa. Cesto je dosť lepivé. Predtým som ho piekla v uzavretej jenskej mise a tam, keďže nemal miesto po bokoch sa pekne zdvihol do výšky. Mám obavu z pečenia na plechu, zatiaľ všetko čo som piekla na plechu sa rozpinalo skôr do bokov a nie do výšky. Môže to byť tým, že je v ceste veľa vody a je redšie? Alebo nie je dosť prepracované? A ešte by som sa spýtala na miesenie cesta v robote. Na miesenie všetkých kysnutých ciest používam robot, pretože mám kožné ochorenie prstov a pri styku s múkou a cestom sa mi dosť vysušujú takže takto si pomáham. Niekde tu v diskusii som čítala, že čím dlhšie sa cesto miesi v robote tým je redšie. Je to pravda? Treba cesto teda po nejakých tých cca 10 minútach miesenia v robote prepracovať rukami?
  Ďakujem a fandím Vašim stránkam
  Mirka

  • Posted 25.3.2019 7:25 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Mirko,
   do Denního chleba můžete zkusit dát o 20-30 g vody méně (jsou to asi 2-3 lžíce), snad se Vám bude tvarovat lépe. Aby těsto víc drželo tvar, pomáhá právě překládání, kdy jeden cíp těsta popotáhnete a přeložíte zpět přes těsto – tak to uděláte z několika stran, lépe se vyvíjí lepková struktura – takhle se dá „zkrotit“ i poměrně dost řídké těsto.
   Co se týká pečení v litinovém hrnci, je třeba, aby byl opravdu dobře rozehřátý – zkuste ho aspoň jednou nechat nahřívat v troubě (i po signálu dosažení potřebné teploty) aspoň dalších 20 minut, jestli bude výsledek lepší. Chleba dá přeci jen dost práce na to, aby byl výsledek jakkoliv nedokonalý jen kvůli tomu, že trouba nahřívala kratší dobu, než bylo třeba…
   Co se týká řídnutí těsta dlouhým hnětením, o tom jsem neslyšela. Ale pokud by to mělo být, muselo by být hnětení opravdu velmi dlouhé (20-30 minut- déle??), že by snad v těstě povolil lepek….nevím. Pšenično-žitná těsta tak dlouho hníst nebudete a těsta s převahou žita nebo celožitná, u těch se všeobecně delší hnětení nedoporučuje, mají jinou stavbu těsta.
   Iva

   • Posted 25.3.2019 8:56 od Miroslava Barlová 0Likes

    Ďakujem, aj ja som vyhodnotila to pečenie v liatinovom hrnci tak, že hrniec bol asi málo nahriaty. A s tou vodou teda skúsim dať do cesta menej. A pridám asi aj 1 zemiak varený v šupke tak ako som to urobila prvý krát. Zemiak dá cestu väčšiu vlhkosť a striedka je lepšia. Napíšem nabudúce ako sa mi bude dariť. Kvások zatiaľ ešte prikrmujem, chcem to takto robiť minimálne tých 10 dní, aby bo silný. A ešte raz vďaka za tieto stránky.
    Mirka

    • Posted 25.3.2019 17:39 od Iva 0Likes

     Jsem moc ráda, že jsou Vám tyto stránky co platné a že se Vám tu líbí 🙂 Děkuji! Iva

 • Posted 29.3.2019 11:47 od Miroslava Barlová 0Likes

  Dobrý deň pani Iva. Tak sa ozývam ako som sľúbila. Piekla som základný chlieb z vašej knihy Ruce v mouce. Množstvo surovín som si prispôsobila tak aby chlieb mohol kysnúť v 750 g – ovej ošatke. Piekla som ho v uzavretej jenskej mise. Vyskočil pekne ale popraskal aj keď som ho narezala. Vo vnútri bol dobrý ale kôrka bola veľmi tvrdá. Misu som vyhriala na 250 stupňov, vyhrievala sa na tejto teplote asi dosť dlho možno aj 1/2 hodinu. Po 15 minútach pečenia som znížila teplotu na 230 stupnov a celkovo zakrytý som ho piekla 45 minút a ešte 10 minút odkrytý. Myslíte, že tá tvrdá kôrka bola preto, že teplota bola príliš vysoká? To je aj moja otázka, keď pečiem v jenskej mise ako postupovať?
  Piekla som aj lekvárové buchty z kvásku a to tak, že som si prispôsobila recept s droždím na recept kváskový. Zjedli sa na posedenie. Boli veľmi dobré.
  Kúpila som si obidve vaše knihy, s pozdravom
  Mirka

 • Posted 16.3.2020 18:06 od Eliška 0Likes

  Dobrý den, je možné, v případě prvního postupu místo vyhození zbylého kvásku 4. den, pokračovat v kvásku současně ve dvou skleničkách? Nebo ho už nebude dostatek? Děkuji.

  • Posted 18.3.2020 10:59 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Eliško, přiznám se, že nerozumím, nač se ptáte. Můžete mi Váš dotaz upřesnit?

   • Posted 20.3.2020 9:27 od Eliška 0Likes

    Proč mám kvásek, ze kterého odebírám, vyhodit? Nejde už jinak využít?

    • Posted 20.3.2020 13:12 od Iva 0Likes

     Můžete ho přidat do těsta kypřeného droždím, ochutí ho.

 • Posted 23.3.2020 18:55 od Lucka 0Likes

  Dobrý den, když teď nikde nejde sehnat žitná mouka, vystačím si na chleba jen s polohrubou nebo hladkou pšeničnou? Díky.

  • Posted 24.3.2020 11:26 od Iva 0Likes

   Dobrý den, použila bych spíš hladkou, polohrubou ne. A zkuste přidat do těsta menší vařený a nastrouhaný brambor, bude chutnější 😉

 • Posted 28.3.2020 8:38 od Veronika 0Likes

  Dobrý den, jsem úplný amatér začátečník. Předevčírem jsem založila kvásek z žitné celozrnné mouky a odměřovala jsem vše od oka (podle videonávodu paní Pavly). První věc se týká toho, že jsem na kvásek včera zapomněla a dnes, když jsem ho chtěla nakrmit, byl docela hezky naběhlý, ale voněl jako silné pivo, byl i dost kyselý. Je to v pořádku, nebo mám začít raději odznovu? Další věc je, že jsem ho založila ze tří lžíc a zdá se mi, že toho je zbytečně moc a jestli je možné ho třeba už teď zkrouhnout tak na polovinu, že půlku odeberu a vyhodím a pak bych přikrmovala jen cca jednou lžící?

  • Posted 28.3.2020 9:52 od Iva 0Likes

   Dobrý den, vůně i chuť kvásku je v pořádku. Je pouze hladový, pomůže přidat mu novou mouku a vodu. A k tomu druhému – ano, takhle je ho opravdu moc. Zkuste pokračovat podle tohoto postupu, jsou u něj i fotografie. Tak budete mít představu, jak kvásek vypadá nebo vypadat má 😉
   http://www.pekarnomanie.cz/zitny-kvasek-ananasove-reseni/

 • Posted 28.3.2020 23:59 od Lenka 0Likes

  Dobrý večer. Zadelala som si kvásek z celozrnné zitnej hladkej muky Pernerka. Bohuzial sa v sucasnej situacii v mojom okolí nedá zohnat chlebova muka…. Mozem kvasok udrziavat stále z tej jste muky, alebo musí být od toho 4,-5 dne chlebova? Děkuji moc za odpověď. Mám už odskusanych par Vasich receptov a všechny sa podarili fantasticky. Naše top si skvarkove pagace a hřebeny se skorici.

  • Posted 29.3.2020 9:42 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Lenko, moc děkuji za pochvalu stránek i receptů 🙂
   V krmení kvásku můžete samozřejmě pokračovat celozrnnou moukou, nic se nestane. Celozrnka bouřlivěji kvasí a později už to není zapotřebí (a tak se používá mouka chlebová), ale – není to ani na škodu.
   Iva

 • Posted 3.5.2020 8:31 od Lenka 0Likes

  Dobrý den, prosím, jak poznám přezrálý rozkvas? Nechala jsem ho na lince asi 16hod a přetekl a zas slehl..děkuji

  • Posted 3.5.2020 10:04 od Iva 0Likes

   Dobrý den, asi odpovídám už pozdě…přezrálý je takový, jak píšete – není už nafouknutý, ale klesl. Pomůže vmíchat pár lžic mouky a znovu nechat vyběhnout nahoru.
   (Lehce přezrálý rozkvas už také padá a navíc kysele čpí.)

 • Posted 4.5.2020 20:05 od Maria 0Likes

  Dobrý deň, ja by som tiež chcela poprosiť pani Iva o radu. Prvý krát zakladam kvasok, prvé dva pokusy nevyšli, teraz skúšam tretí, variant so šťavou aj bez nej a vyzerá to že konečne to funguje. Kvasky mám 7.deň, zdalo sa mi že sú stále nejaké hladné aj keď prikrmujem 2 krát denne. A asi som prišla na to prečo. Nevšimla som si,že od 6.dňa sa prikrmuje 10g-40-40, ja som stále bola na 40-20-20. Môže to byť tým? Čo teraz,začať jednoducho nasledujúce krmenie už správne? A ešte jedna otázka, ideme cez víkend preč, čo s kvaskami? Budú mať 10 dní. Vziať so sebou (trochu sa bojím ci to prežijú) alebo skúsiť už dať do chladničky a riskovať že ešte nie sú silné? Ďakujem za odpovede, Mária

  • Posted 5.5.2020 8:12 od Iva 0Likes

   Dobrý den, je to stoprocentně tím, kvásek má hlad. Pokračujte v krmení 10-40-40. Na víkend ho udělejte maličko hustší, třeba 10-30(35) vody-40 mouky, po prokvašení dejte do lednice, a pak jen o 2-3 dny prodlužte přikrmování 10-40-10.

 • Posted 8.5.2020 20:18 od josef 0Likes

  Dobrý den, mám zavařovací sklenici plnou kvásku, ale kvásek je již zřejmě starý, protože poslední chleba, který jsem pekl špatně kynul a je nakyslý. Lze tento kvásek ještě nějak využít?

  • Posted 9.5.2020 10:59 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Josefe, starý kvásek bude (může být) plný kyselin, enzymů a mrtvých mikroorganismů, takže bych ho – všechen – už nikam nepoužívala. Odeberte z něj pouhou lžičku (10 g) a ty nakrmte. Zpočátku bych zkusila přidat jen 20 g vody a 20 g žitné chlebové mouky a uvidíte, za jak dlouho vykvasí. Třeba se skoro nepohne…ale spíš si myslím, že vykyne během odpoledne. Večer z toho vykvašeného zas odeberte jen 10 g, přidejte 40 g vody a 40 g mouky – tohle by mělo zkvasit přes noc. Velmi oslabenému kvásku je třeba dodat několikadenní (5-7) krmení 2x denně, aby posílil, mikroorganismy se namnožily.
   Napište mi prosím, jak to dopadlo a budete-li potřeboat, popíšu Vám pak to krmení pro příští dny.

   • Posted 15.5.2020 20:59 od josef 0Likes

    Dobrý den, mám odebrat vždy jen 10g z vykvašeného a co ze zbytkem vyhodit? Nakrmil jsem již 3krát a vždy mi dost vykvasil.

    • Posted 16.5.2020 7:52 od Iva 0Likes

     Zbytek můžete vyhodit, dát slepicím nebo do lednice – a až ho budete mít více (2-3 lžíce), přidejte ho pro ochucení do jakéhokoliv těsta s droždím 😉

 • Posted 13.5.2020 22:21 od josef 0Likes

  Dobrý den, děkuji za vysvětlení a za radu, vyzkouším.

 • Posted 22.5.2020 11:39 od Pavla 0Likes

  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, dostala jsem žitný kvásek (cca 120g) paní říkala, že není v moc dobrém stavu a že bych ho měla „přikrmit“ alespoň dva dny – že stačí každý den přidat jen lžici mouky a lžíci vody….ale u Vás v diskuzích jsem četla o dokrmování pouze části kvásku. Chtěla bych se proto zeptat, mám odebrat pouze nejakou část a nakrmit (10g kvásek,40g mouka,40g voda) nebo dokrmovat celé mnoužství? A po dobu přikrmování nechat kvásek v teple?
  A jak poznám, že už z kvásku mohu začít péct?
  Předem moc děkuji za odpověď
  Krásný den

  • Posted 22.5.2020 15:49 od Iva 0Likes

   Dobrý den,
   četla jste pozorně 🙂 moc chválím! Ano, budete přikrmovat pouze část kvásku, třeba to jak píšete 10-40-40. Zamcháte, necháte 12 hodin v teple a pak z toho opět odeberete 10 g kvásku (zbytek můžete vmísit do těsta s droždím), přidáte 40 vody a 40 žitné mouky, zamícháte a necháte vykvasit v teple 12 hodin. Doporučuji tahle – 2x denně – pokračovat i 7 dnů, pokud nebyl kvásek v kondici. Pak už by měl utáhnout celé těsto. Nepoznáte to jinak, než vyzkoušením, jaký chleba kvásek upeče.
   Iva

   • Posted 23.5.2020 4:38 od Pavla 0Likes

    Moc Vám děkuji za odpověď 😉

 • Posted 11.7.2020 11:30 od Magdalena 0Likes

  Dobrý den, chci se zeptat, už skoro rok peču z kvásku, který mám od mamky (a ta z něj pekla také dobu), chleby mi vždy krásně vyjdou. Dosud jsem pekla poměrně pravidelně, několik posledních týdnů jsem ale kvůli zkouškám ve škole moc nestíhala, a tak jsem kvásek pouze přikrmovala, ale ne zrovna pravidelně, měla jsem takové fofry, že jsem při přikrmování ani nevěděla, kdy jsem přikrmovala naposledy. Vždy jsem ale nechala skleničku stát na lince a kvásek hezky nabublal. Teď jsem se konečně zase dostala k pečení a z kvásku jsem udělala rovnou rozkvas, ale zarazilo mě, že byl kvásek hodně tekutý a na vrchu byla tmavá voda, taková tmavě šedá, ale průhledná. Krmila jsem tmavou žitnou moukou, tak nevím, třeba to bylo z toho, ale říkala jsem si, že se raději zeptám, aby to nebyla plíseň. Jinak voněl hezky, dokonce tak ovocně, rozkvas vyšel perfektní a chleba krásný kulaťoučký, dobře se krájí, je výborný. Jedla jsem ho ještě čerstvý a taky to ve mně nějak bublá, ale to je při pojídání čerstvého chleba koneckonců normální, nicméně jsem si řekla, že se raději doptám odbornice, abych dál nepěstovala třeba nějaký “nezdravý” kvásek.

  Předem děkuji za odpověď! 🙂

 • Posted 1.10.2020 22:04 od Jiřa 0Likes

  Dobrý den, chtěla bych taky poprosit o radu. Kvásek mám už asi 10 dní, krmím ho podle vašich rad od začátku, ale problém mám s rozkvasem. Jak dlouho trvá při normální pokojové teplotě, že se zvedne natolik, aby šly přidat ostatní suroviny a zpracovat těsto?? Já ho dělám večer cca ve 22.00 hodin, než jdu spát a ráno kolem té 8-9 hodiny tam žádná velká čepice není. Je tam vidět aktivita, ale ne taková, jakou popisujete. Není to na rozkvas moc dlouhá doba?? Nebo mám ubrat vodu na rozkvas a přidat ji spíš potom do těsta?? Chleba není špatný, ale není to ono.

  • Posted 3.10.2020 5:24 od Iva 0Likes

   Dobrý den, doba kvašení rozkvasu záleží na poměru kvásek – mouka v rozkvasu. Čím více použijete počátečního kvásku, tím bude rozkvas dříve hotový.
   Desítidenní kvásek ale na vykynutí chleba není nic moc, pravděpodobně potřebuje ještě posílit, než Vám dá dobrý chlebík 🙂
   Iva

 • Posted 3.10.2020 19:10 od Jířa 0Likes

  Moc Vám děkuji, tak to jsem dělala chybu, já myslela, když dám o trochu víc kvásku, tak že bude rozkvas lepší…takové to přiměřeně, přiměřeně. A ještě chvíli tedy kvásek budu krmit. A pomohlo by kdybych rozkvas pak dala do chladnější místnosti, že by kvasil pomaleji? Ještě že jsem tyhle stránky navštívila už dřív, asi bych už i ten kvásek pohřbívala, máte tu opravdu profesionální a krásné pečivo a andělskou trpělivost s našimi dotazy.

  • Posted 4.10.2020 14:52 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Jířo,
   pokud potřebujete, aby rozkvas kvasil déle, stačí do něj vmíchat trochu méně kvásku. Místo 50 g kvásku do 150 g mouky (což bude hototvo za cca 6-8 hodin) dáte 30 g kvásku a kvašení se prodlouží na 10-12 hodin.
   Iva

 • Posted 4.10.2020 17:31 od Jířa 0Likes

  Moc Vám děkuji Ivo, není vždycky více taky lépe jak je vidět. Poslechnu Vás, ty časy by pak i lépe vyhovovaly na další zpracování. Ale nejdřív posílím ten svůj kvásek. Ona se mi stejně zrovna „podělala“ trouba, takže než to vyřeším, tak bude kvásek skály lámat. Mějte se moc hezy.

 • Posted 10.10.2020 16:47 od Lasol 0Likes

  Dobrý den. Chtěl bych vám p. Ivo poděkovat za parádní stránky které zde máte a za trpělivost neustále odpovídat na ty opakující se dotazy – já bych to už dávno vzdal. Lidé jsou leniví si diskuzi projet od začátku kde by se určitě dopidili i svého dotazů.
  Hezký den přeji a mnoho inspirace v pečení.

  • Posted 11.10.2020 11:45 od Iva 0Likes

   Dobrý den,
   leniví jsou jen někteří 🙂 jiní mohou být jen třeba lehce vyděšení a překvapení z toho, že jim „TO“ ve sklenici ožilo, a rádi by „TO“ uchovali do budoucna. O to víc se pak bojí dělat chybu a čerstvě zrozený kvásek nechtě „zabít“:-)
   Děkuji za všímavost a hlavně – za příjemnou pochvalu, které si cením.
   I Vám přeji – hodně úspěchů (nejen) v pečení!
   Iva

 • Posted 1.11.2020 21:47 od Anonym 0Likes

  Dobrý den paní Ivo,
  nelze než souhlasit s pánem viz výše. Právě jsem dočetla vsechny komentáře a moc mi to pomohlo. Vaše trpělivost je obdivuhodná 😇Moc děkuji za Vaší Pekárnománii.
  Zdravi Ivana

 • Posted 8.11.2020 20:35 od Stanislava Hemalová 0Likes

  Zdravím, mám kvásek, který je silně cítit acetonem / bez plísně/. Je to na závadu při pečení? Chleby jsou z něho ale perfektní. Co s ním? Děkuji Stanina

  • Posted 9.11.2020 7:12 od Iva 0Likes

   Dobrý den,
   jak často a v jakém poměru Váš kvásek krmíte? A odkaz na fotku Vašeho perfektního chleba náhodou nemáte?

 • Posted 11.11.2020 17:38 od Anonym person 0Likes

  Dobrý den,
  začínám s kváskem. Mohl bych se zeptat na základy (kdy se kvásek dává do lednice, jak se množí a jak často a čím nejlépe by se měl krmit atd.). Děkuji

  • Posted 12.11.2020 5:51 od Iva 0Likes

   Dibrý den,
   samozřejmě 🙂 Ptřebuji vědět, jak stearý je váš kvásek, vypěstoval jste si ho sám nebo jste ho od někoho dostal?

   • Posted 12.11.2020 17:16 od Anonym person 0Likes

    Je starý devět dnů. Založil jsem ho sám z medu, vody a mouky.

    • Posted 13.11.2020 9:46 od Iva 0Likes

     Devět dnů, to bych kvásek asi ještě raději posílila, než ho uložím do chladu lednice 🙂 Mrkněte sem ke konci článku, kde píši o krmení 2x denně:
     http://www.pekarnomanie.cz/zitny-kvasek-ananasove-reseni/
     Bude Vám stačit chlebová žitná mouka, během posilování se do lednice ukládají jen ty zbytky kvásku. A později, až budete mít kvásek silný, ho bude stačit nakrmit 2x týdně, nechat vykvasit v teple místnosti a pak uložit do lednice. – O tom si napíšeme později, souhlasíte? 🙂

     • Posted 15.11.2020 14:18 od Anonym person 0Likes

      Dobře, děkuji!

 • Posted 2.12.2020 17:15 od Věra 0Likes

  Dobrý den chtěla jsem vás poprosit o radu jak bych měla postupovat když jsem si koupila žitný kvásek z pekařství. Prodavačka mi k tomu nic neřekla a byla to taková tužší kostka toho kvásku. Děkuji za odpověď.

 • Posted 27.12.2020 17:51 od Dana 0Likes

  Mně se zdá tento způsob přípravy kvásku příliš zdlouhavý. Já používám s úspěchem postup z knihy Emmanuela Hadjiandreoua Poctivý domácí chléb . Založení kvásku trvá jen 5 dní , pak již mohu péct. Naprosto skvělý a bezproblémový postup, který se mně moc osvědči a postupuji podle něho již léta.

  • Posted 28.12.2020 10:10 od Iva 0Likes

   To je možné, že se Vám osvědčil jiný postup 🙂 netvrdím, že tohle je ten jediný, správný. Pokud ale vím, i nově vzniklý kvásek (jen žitná mouka a voda) je nutné posílit a to trvá určitě déle, než 5 dnů 🙂
   Ať se Vám pečení daří i v novém roce!
   Iva

 • Posted 6.1.2021 19:37 od Jana 0Likes

  Dobry den, kdyz zakladam kvasek, cim mam sklenici prikryt? Uterkou jen tak nebo utazene gumickou? Nebo jen prikryt vickem a neutahovat? Dekuji moc

  • Posted 7.1.2021 11:21 od Iva 0Likes

   Dobrý den, jen volně položené víčko. Pod utěrkou povrch kvásku okorává.

 • Posted 5.2.2021 6:00 od Katka 0Likes

  Dobrý den,
  Nechala jsem žitný rozkvas na chleba přes noc venku a podle kyselé „vůně“ už jsem přišla pozdě. Dá se ještě zachránit? Nyní mám objem rozkvasu 700ml ve sklenici (z původních 300). Trochu mě tlačí čas, úplně nový už nestihnu.

  Děkuji 🙂

  • Posted 5.2.2021 12:28 od Iva 0Likes

   Dobrý den, mrzí mě, že jsem na Vaši otázku přišla pozdě, ale pro příště – takovému rzkvasu pomůže přidat 2-3 lžíce mouky, rozmíchat a nechat znovu vykvasit. Trvá to jen chvilku, a můžete zadělat těsto.

 • Posted 7.2.2021 20:29 od Katka 0Likes

  No nakonec jsem ho upekla, ale nebylo to ono.
  Děkuji za radu, určitě zkusím, kdyby se mi to zase stalo 🙂
  S kváskovým chlebem začínám a myslím, že dělám spoustu chyb i když je chleba dobrý, není to pořád 100%

  Tak ještě jednou děkuji za pomoc a přeji hezký zbytek dne 🙂

 • Posted 1.3.2021 0:34 od Martina Ekrtová 0Likes

  Dobrý den, prosím o radu. Jedu kvásek přesně podle Vašich rad a už jsem na 10. dnu krmení 2x denně10-40-40. Kvásek už je silný, zkouškový chléb (základní kváskový) dopadl výborně, teda až na to, že mi i přes naříznutí ve spod praskl, ale nebylo to na škodu. (pokud máte radu i na to, budu ráda). Každopádně přebytky si zatím neschovávám, jelikož nic kromě chleba zatím nepeču. A teď se bližší oněch 14 dní, kdy si myslím, že kvásek už bude úplně bomba a nevím co dál. Mám ho pak prostě nakrmit a nechat ho vykvasit a pak místo abych ho znovu nakrmila, uložit do lednice? A po uložení do lednice jak často krmit a jak? Opět odebírat a příkrmit? Nebo lze ho třeba pak celý použít do rozkvasu z žitné mouky a z té si ráno odebrat zpět do sklenice, opět příkrmit, nechat vykvasit a pak uložit do lednice? Omlouvám se se za možná nesmyslné dotazy, ale jsem úplný začátečník a už tohle považuji za úspěch a nerada bych ho hned zabila. Děkuji Martina

 • Posted 4.3.2021 19:02 od Veronika 0Likes

  Dobrý den,

  mám doma v lednici funkční kvásek, ale nepeču příliš často. Myslela jsem, že 1-2x týdně stačí přidat 1:1 vodu a mouku, abych ho přiživila, ale asi jsem to špatně pochopila. Každopádne 2x už jsem to takto udělala. Může se kvásku takto něco stát?

  Chápu dobře, že ideálně bych z kvásku z lednice měla vzít část a s vodou a moukou ho smíchat v jiné sklenici a tedy ne celé množství kvásku?

  Případně kdybych ho chtěla přikrmit v teple před pečením, jak to udělat? Opět odebírat kvásek a míchat s vodou a moukou po 12 hodinách a potom až z něj umíchat rozkvas?

  Omlouvám se za více dotazů a moc děkuju za tuto stránku!

 • Posted 11.3.2021 20:58 od Zuza 0Likes

  Dobrý den,zkoisim si zalozit svuj prvni kvasek.Dnes 4 den.Odebrano 40g,pridano 20/20 a uz ted roste,ze je ho dvakrat tolik.Mam tedy 5 den zopakovat 40/20/20 nebo mam radeji zacit uz krmin 2x denne 10/40/40
  Zalozeno s zitnou moukou.Nakrmeno taktez.Muzu pokracovat dal s jen s zitnou Pernerkou…nebo mam prejit na chlebovou(ale tu tady mam jen psenicnou)
  Omlouvam se za hloupe dotazy A moc dekuji za rady.Zuza

  • Posted 12.3.2021 19:29 od Anonym 0Likes

   Dobr, den,jen jeste ridam,ze mam zaklad kvasku stale na lince.Po nakrmeni naroste behem 4 hodin do trictvrte sklenky a pak si zas sedne.Mam ho nechavat stale na lince,nebo uz nakrmit,nechat vyrust a na no do pristiho krmeni do lednicky.Omlouvam se za dotazy,ctu co muzu a presto stale tapu.Zuza

   • Posted 13.3.2021 15:53 od Iva 0Likes

    To je zcela normální, že kvásek vyběhne a pak spadne. Do té doby, než bude zcela silný, ho stále nechávejte v teple a krmte ho 10-40-40 dvakrát denně. Víte jak na to?
    Iva

    • Posted 13.3.2021 18:54 od Zuza 0Likes

     Dobry vecer Ivo,dekuji za odpoved.Snazila jsem se od Vas nastudovat co slo.Zacala jsem dnes krmit 10kvasek 40 mouka 40voda…zacatek jsem rozdělila na dva,neb moje deti zitne pecivo nejedi a tak se snazim dat zivot kvasku ciste zitnemu a druhy krmim psenicnou hladkou chlebovou…tak snad bude i ten na chlebiky svetle ci veky.
     Jeste se optam,jak casto prendavate do ciste sllenky,kazde krmeni?

  • Posted 13.3.2021 15:52 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Zuzko,
   pokud kvásek ochotně vyběhne při krmení 40-20-20, přejděte na krmení 2x denně a pokračujte s moukou, na kterou jste zvyklá. Klidně i celozrnnou.

 • Posted 12.3.2021 19:30 od Zuza 0Likes

  Dobry den Ivo,jen jeste pridam,ze mam zaklad kvasku stale na lince.Po nakrmeni naroste behem 4 hodin do trictvrte sklenky a pak si zas sedne.Mam ho nechavat stale na lince,nebo uz nakrmit,nechat vyrust a na no do pristiho krmeni do lednicky.Omlouvam se za dotazy,ctu co muzu a presto stale tapu.Zuza

 • Posted 13.3.2021 14:06 od Zdenka 0Likes

  Dobrý den,mě by zajímalo,co se spadlým kváskem? Předevčírem jsem založila kvásek,hned první den přes noc se krásně zvedl,druhý den jsem ho přikrmila a ještě ten samý den se krásně zvedl,ale pak normálně spadl,tak jsem byla trochu zklamaná. Asi to bylo tím ,že jsem měla otevřená okna a teplota se prudce změnila na chladno. Zavřela jsem okna a nechala ho stát přez noc jestli by se chtěl vzpamatovat,ale nechtěl. Co s ním,patří do koše?

  Děkuji Zdenka

  • Posted 13.3.2021 15:54 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Zdeni, nene, to je přirozený průběh, že kvásek vybhne a zase spadne. Jak dlouho ho máte? Jak voní?

 • Posted 13.3.2021 20:53 od Zdenka 0Likes

  Mám ho od čtvrtečního rána,byla jsem překvapená jak se hned přes noc nabyl. Druhý den ráno jsem ho přikrmila a po pár hodinách zase krásné nabyl a jak už jsem napsala k večeru jsem otevřela okno a byla zima a bylo po kvásku.Spadl pěkně dolů a dnes ráno se nevzpamatoval,přikrmila jsem ho a čekala na vaši odpověď 😊 za kterou moc děkuji. Takže dohromady ho mám třetí den a nesmrdí, jen ztratil vůní mouky a teď voní kysele.
  Myslíte že změny teploty můžou působit na kvásek?
  A co tedy s ním mám dělat dál?

  Děkuji Zdenka

 • Posted 14.3.2021 13:19 od Zuzana 0Likes

  Dobry den Ivo,dekuji za Vase rady.Snazila jsem se od Vas nastudovat co slo.Zacala jsem dnes krmit 10kvasek 40 mouka 40voda…zacatek jsem rozdělila na dva,neb moje deti zitne pecivo nejedi a tak se snazim dat zivot kvasku ciste zitnemu a druhy krmim psenicnou hladkou chlebovou…tak snad bude i ten na chlebiky svetle ci veky.
  Kvasek po nakrmeni krasne vyroste do 3/4sklenky a tak vydrzi az do rana.Ale krmit budu jeste par dni v teple.
  Jeste se optam,jak casto prendavate do ciste sklenky,kazde krmeni?
  Hezkou nedeli.

  • Posted 14.3.2021 17:46 od Iva 0Likes

   Aon, pokaždé ho dáváme do čisté misky, v té „kváskem ušpiněné“ se nám to špatně odvažuje i míchá.

 • Posted 18.3.2021 15:30 od Darina 0Likes

  Dobrý den, začínám od nuly, včera jsem si smíchala žitnou mouku a vodu, chápu to dobře, že mám o kvásek pečovat alespoň 10 dní a poté až začít péct chleba? A těchto prvních 10 dní mi bude stát stále při pokojové teplotě, ano? Do lednice až po prvním pečení? Děkuji

  • Posted 19.3.2021 13:37 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Darino, ano, vznikající kvásek stojí stále jen v teple, až 14 dnů. Teprve pak, až bude silný, ho můžete dát do lednice.
   Iva

 • Posted 19.3.2021 9:18 od Zuza 0Likes

  Uzasne rano Ivo!😉
  Vcera jsem se zbytkoveho kvasku zadelala Vase ovesne livance se syrem.Uz nez jsem sla spat obsah v misce krasne stoupal..do rana mi zvedl i talir co ho chranil 🤣
  Kdyz ma zbytkac takovou silu,muze po 10 dnech pece uz kvasek vykynout chleb?Nebo mam cekat radeji dalsi dny…
  Ale hlavne…chut uzasna,kradou mi je pod rukama…krehoucke,syrove,vynikajici!!!Dekuji.

  • Posted 24.3.2021 8:46 od Zuzana 0Likes

   Dobry den Ivo,
   Prosím o radu.Zalozila jsem podle Vas kvasek,krmim ted 10/40/40 uz 16 den.Zvladl uz dva chlebiky.Tak moc moc dekuji.
   Ale ted vim,ze minimalne tri,ctyri dny peci nebudu.
   Jak tedy vecer nakrmit kvasek, rano dostal jist normalne a ulozit jej do lednicky?Tam vubec nekrmit?
   Nebo stale nechat v teple a krmit stejne?

   A co pak po par dnech az budu zase peci.
   Omlouvam se za hloupe dotazy.
   Dekuji.

 • Posted 25.3.2021 13:15 od Zuzana 0Likes

  Dobry den Ivo,
  Tak pokud tomu dobre rozumim..jsem z tech zapomnetlivych,tak vecer nakrmim kvasek 10/50/50 dobrana necham na lince rozkvasit a pak sup s nim na dva dny do lednicky spinkat.A za dva dny zas sejnym postupem prikrmit.Moc Vam dekuji za radu.A uzasne recepty.

  • Posted 26.3.2021 11:26 od Iva 0Likes

   Dobrý den, ano 🙂
   Ať se Vám pečení daří!
   Iva

 • Posted 13.5.2021 7:33 od Petra 0Likes

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Kvásek jsem dostala, už jsem z něj dělala 3x chléb a dobrý. Mám kvásek v lednici a dokrmuji 1x týdně. Jak dlouho můžu udržovat tento starý kvásek? Vždy odeberu lžíci a pak dokrmim a vrátím hned do lednice. Kamarádka mi říkala, že mi ten kvásek pak časem hodně zestárne a už nebude pracovat tak jak má. Tak jsem udělala i to, že ze starého kvásku jsem udělala rozkvas a po cca 10 hodinách jsem lžičku odebrala do sklenice, přidala mouku a vodu a dala do lednice. Musím vždy po doplnění kvásku moukou a vodou nechat na lince a nechat rozkvasit (popř. jak dlouho) nebo ho můžu dát rovnou do lednice? Předem děkuji za odpovědi.

 • Posted 1.2.2022 15:06 od Hana 0Likes

  Mozna spatne hledam, ale prosim o radu. Kvasek mam zatim slaby. Chci ale upect chleb s drozdim. Kolik kvasku mohu pridat pro zlepseni chuti k chlebu z 1/2 kg mouky? A musi byt ten kvasek nakrmeny a vykvaseny, nebo ho muzu pridat rovnou z lednice z odlozeneho kvasku? Moc dekuji

  • Posted 3.2.2022 10:32 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Hani, kvásek můžete přidat i z lednice, jen by neměl být starší než 4-5 dnů. Kolik ho přidáte, je víceméně na Vás, ale počítejte s tím, že je řidší než těsto, tak aby Vám těsto nenaředil. A také – v přidaném kvásku vnášíte do těsta více žitné mouky, s tím je také nutno počítat. Aby těsto nebylo – když to přeženu – převážně žitné a dalo se tvarovat. Já bych na 500 g mouky dala cca 100 g kvásku a maličko odebrala z tekutiny, kterou těsto zadělávám.
   Iva

 • Posted 8.2.2022 21:33 od Jarmila 0Likes

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je chyba, pokud mám rozkvas od večera do rána déle než 10-12 hodin? A ještě, pokud mi nevykyne rozkvas, nevykyne mi ani chleba?

  • Posted 9.2.2022 10:26 od Iva 0Likes

   Dobrý den, záleží na tom, jaké množství počátečního kvásku do rozkvasu dáváte. Ale pokud děláte podle receptu a rozkvas nevyběhne, nevykyne ani chleba.

   • Posted 9.2.2022 12:07 od Jarmila 0Likes

    Děkuji za odpověď. Teprve teď jsem začala, mám založený nový kvásek podle Vašeho příspěvku Žitný kvásek a teď už krmím 2x denně, 40-40-10 kvásku. Mám to dohromady asi tak 14 dnů celkem, zkoušela jsem chleba, ale nedopadl. Tak to budu zkoušet dál.

    • Posted 9.2.2022 19:25 od Eva Horáková 0Likes

     Ráda bych přispěla svými zkušenostmi s kváskem. Dlouho a dlouho se mi nedařil, ale vůbec. Až jsem zkusila ananasové řešení podle Ivy, a to klaplo. Máme u nás hodně chladno a vlhko, kvásku to trvá vždycky dlouho, než se rozjede. Používám celou dobu krmení jen celozrnnou žitnou, a krmím jen jednou denně, když jsem krmila dvakrát, vždycky umřel. Pomohlo mi každý den přestěhovat kvásek do čisté sklenice. Rozkvas mi trvá o 12 a více hodin déle než Ivě, i těsto někdy – ne pokaždé – déle kvasí. Zjistila jsem taky, že se mi nedaří, když jsem nemocná nebo na nerv. Je to věda a živý organismus, chce to vytrvat. Držím palec. Zdravím, Ivuško, dnes jsem zase pekla zimní s kaší a bagety. 🙂

 • Posted 29.3.2022 20:18 od Andrea 0Likes

  Dobrý den, mám už dle Vašeho návodu dostatečně silný kvásek (pekla jsem už dva chleby a dopadlo to dobře, tak si myslím, že je dost silný 🙂 ) a teď jsem ho dala do lednice. Jak mám o něj pečovat jsem díky Vašim bohatým radám taky pochopila, jen bych Vás ještě požádala o jednu radu: rozhodnu se péct, tak vyndám kvásek z lednice a předpokládám, že ho musím nejdříve „probrat“. Asi nemůžu hned po vyndání z lednice zadělat rozkvas? Tak odeberu 10 g, přidám 40/40 mouky a vody, nechám rozkvasit (do druhého dne?) a z tohoto už můžu zadělat rozkvas?Nebo ho musím takto přikrmit víckrát? A kolikrát asi? Moc děkuji. Máte skvělé stránky a Vaše kniha Ruce v mouce má už čestné místo v naší knihovně. 🙂

  • Posted 30.3.2022 14:01 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Andreo, děkuji za pochvalu Rukou v mouce, moc mě potěšila. 🙂 Ano, kvásek z lednice je potřeba nejprve probrat, alespon jedním krmením. Pokud je kvásek v lednici uložený déle, než 5 dní, už bych ho nakrmila třeba dvakrát a pokud tam leží 14 dnů a déle, tam je potřeba péče ještě větší.
   Napsala jsem to srozumitelně? 🙂
   Iva

   • Posted 31.3.2022 7:02 od Andrea 0Likes

    Ano, děkuji. Ještě by se ráda zeptala jak dlouho se probírá kvásek, který byl usušený. Ten bych měla uležený určitě delší dobu.

    • Posted 31.3.2022 14:40 od Iva 0Likes

     Po namočení bych ho nechala ležet v teple, i dva dny a pak, až začne bublinkovat, rozkrmila. Probírá se poměrně dost dlouho – do plné síly – ale zase rychleji, než založit a posilovat kvásek nový.
     Iva

Přidejte komentář