Delší dobu jsem uvažovala o tom, jestli sem dát i tento článek. Ne všichni mají pekárnu a ne všichni mají kynuté těsto jako kamaráda.
Dál tedy určitě budou číst třeba moje neteře (že, Eli?), některé kamarádky a možná i někdo z těch, co sem ke mně jen zablodili nebo nakoukli.

Poměrně často dělám těsto na chleba tak, že ho umíchám robotem (mám Bosch MUM – výborný a spolehlivý), pak nechám klasicky vykynout v míse a poté dále zpracovávám.

Většinou jsou to větší až velké chleby nebo těsto na větší počet kusů pečiva, kde by pekárna nezvládla takový kusanec těsta uhníst.
Pokud nemáte robota, a přesto chcete použít zrovna tento recept – nevadí, vaše šikovné ručky to určitě zvládnou i bez něj
(já takhle ručně míchala kynutá těsta několik let, téměř denně, než jsme si mohli robota dovolit koupit).

Postup práce pro ty, kteří (které) se s kynutým těstem ještě moc nepřátelí:

Uděláme si klasický kvásek z droždí, k vykynutému pak přidáme ostatní suroviny a dobře vymícháme těsto. Pokud nemáte robota, začněte míchat lžící, vařečkou a dokončit můžete rukou.
Toto těsto musíme před dalším tvarováním nechat vykynout – mělo by zdvojnásobit svůj objem. Teprve pak ho dále použijeme. (Těsto by nemělo překynout, takže pokud ho, už vykynuté, nemůžeme hned použít, propracujeme ho a necháme kynout podruhé. Nijak mu to neublíží, naopak.)

Vykynuté těsto dáme z mísy na stůl, propracujeme, tím utužíme a dále použijeme:
– pokud je na chleba, vyválíme bochník a dáme na plech s pečícím papírem nebo fólií vykynout
– jestliže z něj budou bulky, bagety, buchty aj., rozkrájíme na potřebný počet dílků, ty vytvarujeme (popř. naplníme) a stejně, jako chleba, dáme kynout

Než vložíme plech do trouby, mělo by těsto opět kynout a tím nabýt dvojnásobného objemu (samozřejmě, že v teple to půjde rychleji) – ke konci kynutí už můžeme rozehřívat troubu….

Pečivo pomašlujeme (rozšlehaným vejcem, vejcem s troškou vody, slanou vodou, oslazeným mlékem – podle pokynů v receptu) a dáme péct do vyhřáté trouby. Kdyby nebyla vyhřátá, těsto by nedostalo teplotní šok, nevyskočilo nahoru, ale rozlilo se do stran a pečivo se zdeformuje.

Každá trouba peče jinak, proto je třeba se uvedených teplot a časů pečení držet jen orientačně a spíš se spolehnout na vlastní oči – pokud pečivo příliš hnědne už po 8-10 minutách, teplotu zmírníme.

Tekutiny, přidávané do těsta by nikdy neměly být horké – ničí to kvasinky.

Zrovna tak by ale zbytek surovin neměl být naopak studený (přinesený třeba z chladné chodby, ze spíže) – těsto bude pomaleji kynout.

Mísu s těstem můžete při kynutí zakrýt (čistou utěrkou), těsto nebude okoralé.

Máte-li pocit, že těsto pomalu kyne, přeneste si mísu s ním do teplejšího prostředí, popř. mísu posaďte na hrnec s teplou (ne vřící) vodou.

Těsto, ve kterém je hodně tuku nebo i cukru, kyne pomaleji a potřebuje i více droždí.

Menší tvary (koláče, bulky, rohlíky) je třeba péct na vysokou teplotu a kratší dobu – při nižší teplotě je budete muset péct déle a pečivo tím vysušíte.

Naopak – vánočky, chleby, věnce, velké veky aj. pečeme při trochu nižší teplotě a delší dobu.
Pokud je budete péct příliš prudce, krásně vyskočí, nádherně se zabarví, budou vypadat hotově, ale po vytažení z trouby klesnou jako nafukovací míč propíchlý špendlíkem – vevnitř budou nedopečené a srazí se.

.

.

.