Žitný chleba s nasladovaným šrotem

Dovezli jsme si z mlýna celozrnnou žitnou mouku. Velice hrubě mletou, spíš jako šrot – i tak jsem hned věděla, co s ní vyzkouším. Uz dlouho se chystám na chleba s přidavkem nasladovaného šrotu.

Tím, že se šrot spaří a několik hodin udržuje v teple, začnou v něm pracovat enzymy – rozloží část škrobu na jednodušši cukry.

Schválně zkuste nasladovaný šrot ochutnat. Nejen, že se ztratila moučná chuť, ale celá ta mokrá hrubozrnná směs je velice příjemně nasládlá. Chleba by díky ní měl ještě lépe kynout, má tmavší barvu a jinou chuť. Mně osobně připadá, jako bych v chlebu cítila lehounce nasládlá slunečnicová semínka, která chlebovou chuť nijak neruší.
Mák je v chlebu také poznat, pokud nechcete dávat (nemáte rádi), bylo by pak dobré ubrat i 1-2 lžíce vody z daného množství.

Suroviny:

120 g žitné velice hrubě mleté mouky nebo šrotu
120 g vřelé vody

– šrot zalijeme (spaříme) 80°C horkou vodou, dobře promícháme a 4-5 hodin udržujeme v teple 28-30°C.
Vyřešila jsem to použitím termohrnku, který jsem po dvou hodinách, kdy začal víc chládnout, zabalila do peřiny. Hotový nasladovaný šrot má docela tmavou barvu, příjemně voní a chutná nasládle.

Dále:
30 g pravidelně krmeného kvásku
380 g žitné chlebové mouky
(150 g na rozkvas, 230 g později do těsta)
320 g vody
(150 g do rozkvasu a 170 g ještgě do těsta)

50 g celého máku
2 lžičky soli

Žitný chleba s nasladovaným šrotem

Postup:

10-12 hodin předem rozkrmíme kvásek (30 g kvásku, 150 g mouky, 150 g vody – vše z přichystaných a odvážených surovin) a včas také nasladujeme šrot.

Do rozkvašeného kvásku přidáme teplý šrot a ostatní suroviny a vymísíme těsto – není třeba hníst dlouho, žitná mouka nemá přehnané hnětení moc ráda.. Hned po umíchání těsto urovnáme do dobře vymazané formy, necháme vykynout a upečeme (230°C, asi 30-35 minut).

Žitný chleba s nasladovaným šrotem

Žitné chleby je dobré nakrojit až 12-24 hodin po jejich upečení.

Žitný chleba s nasladovaným šrotem

 

10 CommentsLeave a comment

 • Zase další zajímavý chlebík k vyzkoušení. Zaujala mě forma na pečení? Je to forma vyrobena k pečení nebo je to truhlík apod.?
  Díky za info a těším se na další novinky v receptech.
  Monika

 • ještě dotaz,prosím,těsto mě kyne skoro 3 hodiny,při pokojové teplotě,která je 24 stupňů,ale těsto výrazně svůj objem nezvětšilo,trošku ano,ale podle mých představ a vašich rad,se mě zdá ještě málo nakynuté,mám počkat?Děkuji za radu

  • Nevím, jestli nebude chleba kyselejší, když bude dlouho kynout…zkusila bych počkat maximálně ještě hodinu a pak dala upéct do studené trouby – vložit chleba a teprve zapnout.
   Jiné chleby z kvásku máte dobře a rychle vykynuté?

   • Je mě to taky divné,jiné chleby mě dobře vykynou,ještě počkám a udělám to tak, jak píšete,děkuji za radu a nezlobte se,že otravuji,prima den,přeji,Radka

    • Jaké otravování? Když vím a můžu, poradím 😉
     Ještě mě napadlo, nemáte ho v průvanu? Kdysi jsem taky tak chleba nechtě chladila.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.