……je samozřejmě bochník téměř obyčejný.
Téměř – protože žádný kváskový chleba není „jen“ obyčejný :-)
Pšenično-žitný, z části zadělávaný syrovátkou, ozdobený snítkou bylin, které se pekly zároveň s ním.
Bylinky můžete stylově nasekat i do střídy, bude pak zeleně kropenatá.
Takto ozdobený bochník je pro mě milým připomenutím okolní přírody a zdobný nejen pro náš stůl – mohl by být i pěkným dárkem.
Ten úplně první bochan se mi povedlo vyzdobit nechtěně – těsně před vložením těsta do ošatky jsem si všimla, že mi do ní spadl list petrželky, kterou mi donesli do polévky a já ji prozatím šupla do sklenky s vodou. Nebyl moc veliký, bylinky máme rádi, tak jsem chleba upekla i s ním.
.
Suroviny:
Rozkvas:
30 g žitného kvásku
150 g vody
150 g žitné chlebové mouky
Dále do těsta:
170 g syrovátky
350 g pšeničné chlebové mouky
2 lžičky soli
1-2 lžičky drceného kmínu
Na ozdobení:
snítky čerstvých bylinek
.
.
Postup:
umícháme rozkvas, zakryjeme ho a necháme v teple místnosti asi 10-12 hodin kvasit.
Vykvašený příjemně kyselkavě voní, má zvětšený objem a na jeho povrchu jsou dírky po prasklých bublinkách plynu.
Přidáme zbytek surovin, vymísíme těsto a necháme ho nakynout (přibližně 1-2 hodiny, objem nemusí nutně zdvojnásobit). Těsto pak vyškrábneme na pomoučený stůl, zformujeme do bochníku a uložíme do ošatky, na jejíž dno jsme položili několik větviček (listů) bylin – na chlebech z mých fotek jsou rozmarýn a listová petržel.
.
.
Necháme vykynout v ošatce – podle okolní teploty to bude trvat asi 1-3 hodiny. Pak bochník opatrně vykulíme na plech s pčícím papírem nebo fólií (bylinky zalisované do povrchu těsta), ometeme mouku, bochník postříkáme vodou, nařízneme a upečeme ve vyhřáté troubě (200°C horkovzduch, asi 50 minut).
.
.
.
Dobry vecer, mozno dat miesto syrovatky len vodu? Bude dobry aj tak? Alebo jogurt zriedeny vodou?
So syrovatkou som ho uz piekla a bol vskutku vynikajuci! A velmi dobre sa mi s cestom robilo tak ho budem asi robit casto, len nie vzdy doma mam syrovatku.
Ivka, dakujem za predchadzajucu pomoc s kvaskom, kvaskujem stale a je to laska na cely zivot☺
Dobrý den, Miško,
zkuste dát lžíci bílého jogurtu a dovážit to vodou ;-) Ty zákysy, kterými je chleba (pečivo) zadělaný, opravdu velice zlepšují chuť.
Jsem moc ráda, že se Vám pečení daří :-)
Dobry den Ivka,
tento chlieb robim naozaj casto, so syrovatkou ma vskutku uzasnu chut. Dnes napriklad som zistila, ze nemam muky presne podla receptu, tak som ich za menila za raznu celozrnku a hladku za spaldu a pracovalo sa s nim rovnako dobre a vysledok tiez vyborny, takze odtorucam!
Len neviem preco sa mi konkretne s tymto cestom pracuje zo vsetkych vasich chlebovych receptov najlepsie. Ine sa tazsie miesia, viac lepia.
A chcem sa spytat miesit do gulicky ktora sa uz nelepi treba asi len u chlebov ktore su z hladkej muky a nie celozrnky? A raz asi tiez nema rada miesenie, ci? Lebo ked je chleba zlozeny z viacerych druhov muk, jak nikdy neviem kolko mam miesit. Mam skusenost, ze ked sa chlebu pri mieseni dostatocne venujem, tak sazmi odmeni uzasne makkou striedkou.
Dakujem za odpoved a prajem vsetko dobre
Dobrý den :-)
mně se moc „těsto do kuličky“ neosvědčilo, chleby z něj jsou poměrně tužší. Sice mají pravidelné dírky, ale hodně maličké a chleba je trochu těžší.
Čím je v těstě víc žita, tím více lepí. A žito celkově nemá rádo mísení – platí to u chlebů, kde je od 75% žita a více ;-)
Pokud máte v těstě více pšenice, je potřeba vymísit a takové těsto, pokud je hydratovanější, určitě uvítá několikeré přeložení – to s těstem dělá divy ;-)
Ať se Vám (nejen) pečení daří!
Dakujem za odpoved!
Nech sa dari aj Vam☺
Dobrý den, chci se zeptat, kde se dá koupit ta syrovátka, mám doma pouze sušenou a tam asi nepatří. Děkuji Martina
Dobrý den, Martino,
s klidem dejte i tu sušenou, i ta těsto ochutí. Jestliže budete chtít někdy syrovátku tekutou, získáte ji překapáním jogurtu, kefíru nebo i tvarohu přes čistou utěrku – to husté (v utěrce) použijete třeba na výbornou pomazánku.
Iva
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda možno péc v remosce a pokud ano, tak nahřát a nebo dát do studené?
Děkuji Martina
Dobrý den, Martino,
tenhle bochník bych dala jen do velké remosky, aby se dobře upekl. A teď přemýšlím, jestli se nebudou byliny na bochníku pálit, remoska peče svrchu…
Určitě bych ho pekla s nenahřátou remoskou, bochník těsta maličko nedokynutý.
Ať se Vám povede, líbí se i chutná!
Iva
Tak přesně tento jsem dnes brzy ráno upekla, ošatku vyložila bylinkami šalvějí a lístky petržele, akorát místo kefíru (na ten jsem zapomněla koupit) tak jsem přidala selský bílý jogurt..chleba je výborný, jako peřinka nadýchaný, vláčný…a těším se na další recepty :-). Lenka
Opravdu odpadá kynutí v míse? Jde rovnou do ošatky? Čím to je? Proč jiné chleby mají kynout i v míse? Děkuji.