Jaro, medvědí česnek bude pomalu končit, tak jsem ho rychle ještě využila – v spojení se sušenými rajčaty tohle pečivo výrazně ochucuje a malinko štipkavá semínka černuchy s touto chutí také ladí. Tak. že není třeba jiné oblohy nebo přílohy, zvlášť, když jsou točenky čerstvé.

Z tohoto množství těsta je osm točenek (šneků), troufnete-li si na větší množství, není problém hmotnost surovin zdvojnásobit ;-)

Suroviny:

170 g vody
4 lžíce oleje
 půl lžičky cukru
150 g hladké mouky
150 g pšeničné chlebové mouky
1,5 rovné lžičky soli
7-8 g droždí

Na náplň:
hrst listů medvědího česneku (nebo 2-3 stroužky česneku)
hrstka sušených rajčat
troška oleje

Na posyp semena černuchy
ke koupi třeba U Antonína

Točenky s česnekem a rajčaty

Postup:

ve vodě rozmícháme droždí, velkou špetku cukru a trochu mouky z odváženého množství a necháme asi 20-30 mniut vzejít.
Než vzejde kvásek, namočíme sušená rajčata do vlažné vody, kde je necháme asi 30 minut. Slijeme, rajčata osušíme, nakrájíme nadrobno – a máme je nachystaná do náplně.
Do kvásku přidáme zbytek surovin na těsto a vymícháme ho dohladka. V zakryté míse necháme asi hodinu kynout, pak vytáhneme, propracujeme a rozválíme na obdélník (pokud je třeba, trochu podsypneme moukou).

Točenky s česnekem a rajčaty

Těsto potřeme lehce olejem, posypeme nakrájenými listy medvědího česneku (nebo rozetřenými stroužky česneku klasického), rajčaty, svineme do pevného závinu.

Točenky s česnekem a rajčaty

Nožem nebo pekařskou stěrkou pokrájíme na 8 šneků, uložíme je na plech, potřeme vodou, posypeme černuchou  a necháme opět nakynout (30-50 minut, podle okolní teploty).

Nakynuté pečivo znovu postříkáme vodou a upečeme ve vyhřáté troubě (200-220°C/asi 20-25 mniut).

Točenky s česnekem a rajčaty