Lehounké, máslem vonící, zbarvené do tmavohněda a lesknoucí se jako nalakované – to jsou tyhle makovky. Svrchu mákem bohatě sypaná tenounká křupavá kůrka, pod ní schovaná nadýchaná střída…

Podle starších pekařských knih nejsou makovky totéž, co loupáky.
Recept na makovky máte před sebou. Loupáky jsou prý českou (resp. pražskou) specialitou. Kusy těsta se při jejich výrobě rozválely,  pokladly jako oříšky velikými kousky tuku nebo másla, které se opatrně vpravily do těsta. Potom se těsto sbalilo, rozdělilo na kousky a tvarovaly se loupáky. Před pečením pak pekaři ty levnější potírali vodou, lepší druhy máslem nebo vejcem – mákem sypané nebyly téměř nikdy. Při pečení se máslo mezi vrstvami těsta rozteklo a u hotového rohlíku se pak tyto vrstvy daly hezky loupat – odtud mají název :-)
Máte-li chuť si přečíst podrobnější text z knihy z roku 1936, tady je:

LOUPÁKY

Ale teď už slíbený recept na MAKOVKY:

Suroviny:

Na omládek:
100 ml vody
17-20 g čerstvého droždí
necelá lžička sladěnky
130 g hladké mouky

Dále do těsta:
100 g vody
100 g cukru
špetka soli
půl rozšlehaného vejce (zbytkem pak makovky pomažeme před pečením)
350-360 g hladké mouky
100 g másla

mák na posyp před pečením

.

Máslové makovky

.

Postup:

Suroviny na omládek dobře prošleháme a hotový omládek necháme v teple hodinu kynout.
Po ho hodině k němu přidáme zbytek surovin, vymísíme těsto a zakryté ho necháme znovu dobře vykynout – i 90 minut. Během té doby těsto dvakrát promísíme.

Vykynuté těsto propracujeme a rozdělíme na poloviny. Každý kus vytvarujeme jako bulku a necháme pár minut odpočinout. Pak bulky rozválíme dokulata, plát těsta rádlem rozřízneme na 6 klínků a z každého umotáme rohlík.

.

Máslové makovky

.

Umotané makovky poukládáme na plech s pečící fólií (střední cíp by měl ležet pod makovkou, aby se při kynutí a pečení nerozvinula), lehce jim zahneme oba konce a necháme je nakynout.
Potřeme zbytkem vejce, který jsme rozšlehali s 1-2 lžícemi vody, bohatě posypeme celým mákem a upečeme ve vyhřáté troubě.
Pečeme na 200°C, asi 18-20 minut.

.

.