Štolu peče na Vánoce a bere ji jako jeden z mnoha krásných vánočních symbolů stále více lidí. Je úžasně voňavá máslem, na řezu hýří barvami rozinek a kandovaného ovoce a měl by si ji zkusit upéct aspoň jednou každý z nás. Možná ji pak budete péct už na každé Vánoce jako my.

Z těsta, na které je rozpočet surovin, upečete dvě velké štoly. Nebo můžete podle rad v postupu upéct malé štoličky a ozdobit jimi vánoční stůl s cukrovím. Maličká štola, upečená v pěkném hrnku a po vychladnutí i s ním zabalená do celofánu se může stát originálním vánočním dárkem pro rodiče nebo přátele.

Suroviny:

Na kvásek (omládek):
100 g vlažné vody
1 rovná lžička medu (sladěnky)
130 g hladké mouky
25 g čerstvého droždí

Dále:
70-90 g vody
2 lžíce rumu
50 g cukru
2 vanilkové cukry (balení po 20 g)
půl rovné lžičky soli
80 g změklého másla
340 g hladké mouky
80 g kandovaných brusinek (rozinek)
50 g kandovaného ovoce (např. třešně)
100 g kandované citronové nebo pomerančové kůry
50 g drobně nasekaných mandlí

Na potření a posyp:
rozpuštěné máslo
moučkový cukr

Postup:

Suroviny na kvásek (omládek) dobře promísíme a zakryté necháme kynout 60 minut.
K vykynutému přidáme ostatní suroviny a uhněteme pevnější těsto, které bude asi 90 minut kynout. Během kynutí těstu velmi prospěje, pokud ho jednou nebo dvakrát promísíme.

Dobře vykynuté těsto propracujeme a rozdělíme na 16 dílků, ze kterých vytvarujeme malé bulky. Každý bochánek pak v sekaných mandlích prsty zlehka rozmáčkneme na mailčký ovál se středem tenčím a okraji silnými (jeden z nich je silnější, tlustší, než ten druhý).

Slabší okraj přehneme přes střed k silnějšímu a složený střed promáčkneme prsty (přimáčkneme vrstvy těsta k sobě), aby se štolička nerozvinovala. (Vnitřek štoličky je bez sekaných mandlí, vnější strana je v nich oválená, tlakem kousky mandlí vtisknuty do těsta.)

Štoličky necháme na plechu nakynout téměř na dvojnásobek velikosti, potřeme je máslem a upečeme (200°C/asi 17-20 minut). Ještě horké potřeme znovu rozpuštěným máslem a bohatě pocukrujeme moučkovým cukrem.

———-

Těsto na štolu je těžké, poměrně tučné i sladké, opravdu lépe vykyne, pokud je zaděláno kváskem omládkem.

Štoličky se dají upéct i v máslem dobře vymazaném hrnku.
Váleček těsta vložíme do hrnku, necháme tak vykynout i upéct. Peče se tak vlastně v obalu (ve formě) pomaleji a bude muset pobýt v troubě o pár minut déle, než malé štoličky.

Povrch upečené štoly v hrnku také potřeme máslem a pocukrujeme a po krátkém prochladnutí štolu z hrnku opatrně vyklepneme. Než dobře vychladne, hrnek umyjeme a vysušíme, vložíme do něj zpátky zcela studenou a vydýchanou štolu, zlehka ji znovu pocukrujeme a takto i s hrnečkem zabalíme do celofánu a zavážeme mašlí.
Nádherný, jedlý dárek pro milého člověka je hotov.

7 Comments

 • Posted 1.12.2020 1:36 od Barbora 0Likes

  Dobrý den, protože štolu miluju, ráda bych ji letos zkusila upéct. Vašim receptům věřím, tak jiný hledat nebudu. Jen by mě zajímalo, jak vytvarovat velkou štolu, resp. 2 menší. Moc díky za radu a přeji krásný Advent. 🙂

  • Posted 1.12.2020 11:05 od Iva 0Likes

   Dobrý den, veliké štoly vytvarujete zcela stejně, jako tyhle maličké. Budou déle kynout a je třeba je i déle péct. Recpet i tvarování veliké štoly mám v tomhle článku
   http://www.pekarnomanie.cz/vanocni-stola/
   Ať se Vám pečení daří!
   Iva

 • Posted 3.11.2021 23:36 od Jana Gvožďová 0Likes

  Dobrý den, Ivi, chtěla bych letos vyzkoušet vaše malé štoličky v hrnečcích jako dárečky. Co je podle vás lepší a chutnější, péct je v hrnečku nebo na plechu? Nejraději bych je do hrnku vložila až upečené, aby byly dozlatova. I když asi tím riskuji, že netrefím velikost a do hrnku nevlezou .Moc děkuji za odpověď.

  • Posted 4.11.2021 13:22 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Jano, štola nebo štoličky se nikdy nepečou do zlatova, nemají být vypečené. Tím by odpadl důvod pečení mimo hrnek, na plechu 🙂 Kdybych je chtěla někomu upéct (a péct je dost předem), upekla bych je v hrnku. Po upečení potřela máslem, pocukrovala, pak opatrně vyklopila a po úplném vychladnutí je zabalila do alobalu jako štolu. Před darováním je pak kdykoliv můžete vložit do hrnečku zpět, ještě pocukrovat a zabalit do celofánu.

 • Posted 10.12.2021 12:29 od E. T. 0Likes

  Dobrý den paní Ivo,
  chtěla jsem se zeptat ,jak dlouho dopředu před podáváním musí štoličky odpočívat … nebo nemusí vůbec a dají se jíst téměř hned?
  Děkuji moc a přeji hezký předvánoční čas. Eva.

  • Posted 10.12.2021 12:48 od E. T. 0Likes

   Kdyby člověk nejprve četl všechno,co jste ke štolám napsala, nemusel by se přihlouple ptát „-) .
   Takže se nemusím stresovat,že je ještě stále nemám upečené !
   Jste skvělá a recepty k nezaplacení !!!
   Přeji krásné Vánoční svátky a hodně zdraví v dalším roce ,mějte se, Eva.

   • Posted 11.12.2021 18:04 od Iva 0Likes

    Doufám, že se štoličky povedly 🙂
    Krásné svátky i Vám!
    Iva

Přidejte komentář