Jednoduché, rychlé, vyborné – tak by se dalo popsat toto cukroví. Tenká šlupička těsta je ochucená pouze cukrem, který je místy zkaramelizovaný.

SUROVINY:

90-100 g vody
lžička cukru na kvásek
15 g droždí
300 g hladké mouky
50 g oleje
špetka soli

 

Šlupky

POSTUP:

Ve vodě rozmícháme malou lžičku cukru, droždí a lžíci odměřené mouky. Necháme kvásek probudit a pak vmícháme ostatní suroviny – výsledkem je pevné, ale tvárné těsto. (Pokud je třeba, můžeme po kapkách další vodu přidat.)
Těsto rozdělíme na dva díly, každý vyválíme do dlouhého válečku a nakrájíme na dílky – celkem by jich mělo být 80-100 kusů. Na vále je necháme hodinu nakynout.

Šlupky

-kousíčky těsta-

 

Pracovní plochu si sypneme krystalovým cukrem …

Šlupky

-položit do cukru a rozválet-

 

…a na něm vyválíme jednotlivé kousky těsta. (Cukr budou mít jen na jedné straně)

Šlupky

Naskládáme je na plech s pečícím papírem cukrovou stranou nahoru a asi po 20 minutách odpočinku je prudce upečeme ve vyhřáté troubě (220°C/asi 10 min)

Šlupky

-cukrovou stranou nahoru nakynou šlupky na plechu-

 

Cukr pečením částečně zkaramelizuje a sušenky jsou křupavé, sladké a voňavé karamelem.

Šlupky

 

 

6 CommentsLeave a comment

 • Měla jsem pocit, že mám Vaše stránky prolistované křížem krážem, ale omyl – tohle jsem objevila dnes a určitě to vyzkouším. Jednoduché, ale určitě výborné, už se těším.

  • ….a strašně žravé – přesto, že je ochutil „jen“ cukr, musí člověk pořád natahovat ruku po další… 🙂

   • Ivo, tohle bude za trest :-). Dnes jsem šlupky upekla, do těsta jsem sice musela přidat maličko mléka, ale jinak těsto krásně tvárné a nelepivé. A žravé? To je hodně slabé slovo, skoro ani nestačily chladnout a mizely mi pod rukama. Ještě jich tam pár zbývá a už jsem slyšela otázku, kdy zase budou tyhle výborné placičky 🙂

    • Musím se smát…přesně tak mizí i u nás. Manžel nadává, že nemůže přestat mlsat, ale stejně se po chvilce natáhne pro další sladkou šlupku.

 • Mě nejvíc pobavila slova tety, která u nás zrovna byla na návštěvě a která řekla: „Já sladké vůbec nejím“ – a šlupky do ní padaly jedna za druhou :-).

  • Takhle mě pobavil bratr se ženou, když jsem jim na návštěvě u nás nabídla ořechy v karamelu (taky tu někde jsou) – prý se snaží zhubnout, sladké omezují…pokračovalo to ochutnáváním a končilo jejich pří – kdo si uzobne poslední mandli v karamelu…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.