Grahamové rohlíky obsahují tolik celozrnné mouky, že je použití omládku nutností, aby byly pěkně nakynuté (omládek je na kvalitě rohlíků opravdu významně poznat). Potom je i takový tmavý rohlík s 80 % celozrnné mouky nadýchaný a lehký a s radostí po něm sáhnou i ti členové rodiny, kteří se celozrnnému pečivu jindy snaží vyhýbat.
Grahamové rohlíky – suroviny
Omládek:
- 110 g vody
- 1 lžička sladěnky (nebo včelího medu)
- 10 g čerstvého droždí
- 100 g hladké mouky
- 30 g pšeničné grahamové mouky
Dále:
- 190-200 g vody
- 370 g pšeničné mouky grahamové (nebo alespoň celozrnné)
- 2 rovné lžičky soli (10 g)
- 30-40 g změklého sádla
- 15 g sušené syrovátky
- voda na potření a celý kmín na posyp před pečením
Postup
Pomocí domácí pekárny: Suroviny na kvásek omládek smícháme v menší misce do hladkého těstíčka, bezezbytku je vyškrábneme do formy pekárny, pekárnu zavřeme a omládek necháme 45-60 minut kynout. K hotovému omládku přidáme zbytek surovin (v pořadí tekuté, suché) a necháme pekárnou těsto jen umíchat (bez předehřevu). V zavřené pekárně těsto necháme kynout asi hodinu.
Ručně nebo robotem: Suroviny na kvásek omládek smícháme v zadělávací misce do hladkého těstíčka a zakryté necháme 45-60 minut kynout. K hotovému omládku přidáme zbytek surovin a ručně nebo robotem uhněteme těsto, které necháme kynout asi hodinu.
Vykynuté těsto na stole propracujeme, rozdělíme na 16 kousků a z každého uděláme bulku.
Po 5-8 minutovém odpočinku všechny bulky rozválíme a smotáme do rohlíků, které uložíme asi na 45-60 minut kynout na plech s pečícím papírem.
Vykynuté rohlíky potřeme vodou, můžeme posypat celým kmínem a upečeme ve vyhřáté troubě (230°C / 10-13 minut).
Grahamové rohlíky budou ještě vláčnější, pokud jim dopřejete prodloužené kynutí. Po vykynutí omládku do kterého použijete nižší množství droždí, uhnětete těsto, ale hned poté ho bez kynutí dejte do chladna lednice. I tam bude kynout, jen mnohem pomaleji, klidně celou noc. Ráno těsto propracujte, vytvarujte rohlíky a dál postupujte obvyklým způsobem.
Děkuji, takový recept jsem hledala asi 10 let. Vynikající i druhý den, krásně křupavé. Jen bych jich z takového množství udělala jen 8, přišly mi celkem malinké – spíše na přikusování než na namazání. Ale možná jsem jen málo nechala kynout. Ráda bych se zeptala – jakou funkci tam plní syrovátka?
Dobrý den, syrovátka je v těstě na jeho ochucení.
Iva
Ráda peču s celozrnnou moukou a tohle je výborná volba. Jsou moc dobré, peču je opakovaně 👌.
Musím moc poděkovat za recept! Sice jsem si jej upravil kvůli nedostatku surovin, ale idea a principy v receptu uvedené fungují skvěle.
Na místo hladké mouky jsem použil stejné množství žitné hladké mouky. Rohlíčky krásně nakynuly, ale myslím že s použitím klasické mouky by byly oka ještě větší, takto byly jako např. u sojového rohlíku z obchodu. Na omladek jsem použil nerafinovaný cukr, ale věřím že s medem by to vyšlo ještě lépe.
Syrovátku jsem také neměl, moc by mě zajímalo, jak to s ní chutná.
Nyní mám založený omladek, a zkusím to upéct zcela z grahamové mouky, budou to bulky a cvičně jeden korpus na „pizzu“. Takový tenký celozrný korpus v mražáku je super věc, sice to není pravá pizza, ale s těmi mraženými je to nesrovnatelné.
Našel jsem skvělý zdroj na grahamovou mouku, kupuji ji v polském supermarketu. Stojí kolem 15 kč za kilo, a máme jí nyní obrovskou spotřebu. Skvělé jsou z ní i placky na pánvi (mouka kvásek sůl, nebo jen voda a sůl) trochu je potřu sádlem, a pak je dozdobíme jako langoše (super je kombinace kečupu a nadroleného uzeného tvarohu.
Ještě jednou moc díky za recept, je vidět že víte co děláte! Projdu i další recepty na vašem webu, a slibuji že alespoň jeden udělám podle receptu, tak jak se má. :)
Ahoj Ivi
Ty grahamky jsou úžasné. Peču je pořád.
Dobrý den paní Ivo, prosím o radu. Chtěla bych tyto rohlíky upéct z kvásku, přítel má alergii na droždí.
Nevím, jak na to. Děkuji. Hanka
Dobrý den, nemám syrovátku, čím ji nahradit?
Dobrý den,
asi bych nedávala nic, než hledat nějakou náhražku…