Chleby v pekárně už peču poměrně málo, mnohem víc nám chutnají ty z trouby s nahořklou, křupavou kůrkou.
Občas ale v pekárně upéct musím (a pořád ji mám velice ráda, v kuchyni má své pevné místo) a pak se snažím o změnu.
Tak mi padla do očí sklenka s mákem, který čekal na pomletí do náplně buchet. V chlebové střídě vypadá mák hodně efektně a navíc i trochu chroupe v zubech. Doplnilo ho menší množství příjemně hnědých otrub a zbytek už byla víceméně klasika :-)
Chleba je velice vysoký, lehounký, pórovitý a pružný – na řezu tečkovaný nahnědlými otrubami a modrým mákem.
Suroviny:
120 g podmáslí
250-270 g vody
120 g žitné chlebové mouky
120 g hladké mouky
240 g pšeničné chlebové mouky
20 g celého máku
20 g pšeničných otrub
lžíce oleje
2 lžičky soli
trocha kmínu
9 g droždí
50-80 g žitného kvásku
Postup:
Všechny suroviny dáme do pekárny (nejprve tekuté, pak sypké, kvásek a droždí až nahoru na mouku) a použijerme program Základní nebo Celozrnný – déle kyne i peče.
Po upečení chleba vyklopíme a necháme vychladnout na mřížce.
Ivi, moc dobry chlebik, krasne krupavoucky tim makem, tedy byl……
:-) to mě těší! Celá mák ve střídě mi taky moc chutná, právě kvůli té křupavosti.
Dobry den,muzu se zeptat,proc se pridava i drozdi kdyz je tam kvasek??dekuji Lenka
Dobrý den,
chleba je pečený v pekárně programem, který celý (včetně pečení) trvá jen asi 3,5 hodiny – proto musí vykynout droždím. Ten kus přidaného kvásku je tam pro zlepšení chlebové chutě i kvality střídy a kynout jen napomáhá.
Samozřejmě, pokud byste zvolila jiný postup, s mnohem delším kynutím, šlo by droždí vynechat.
Napsala jsem to srozumitelně? :-)
Dobrý den, včera jsem narazila na Vaše báječné stránky. Našla jsem spoustu námětů, receptů, prostě paráda. Sama zkouším kváskové chleby, ale zatím je to katastrofa, samé placáky, šklebáky a někdy zdrcláky, které se nedají jíst. Prostě boj. Snad by pro mě byl schůdnější chléb z pekárny s podílem kvásku a droždí. A v tomto potřebuji poradit. Jaké droždí mám použít? Sušené nebo „živé“ v kostce? Snad jsem tuto informaci přehlédla, ale zatím jsem ji neobjevila. Velmi děkuji za odpověď.
Vaše stránky budou pro mě studijním materiálem a snad nad kváskovýn chlebem postupně zvítězím.
Zdraví Mirka.
Dobrý den,
děkuji za milou pochvalu :-)
Droždí používám pouze čerstvé, to sušené mě několikrát zklamalo úplně nebo nebyl výsledek podle mých představ…
A ke kváskovému chlebu – řekla bych, že bude potřeba posílit kvásek. To, že Vám po nakrmení hezky vyběhne nahoru, ještě neznamená, že musí utáhnout i vykynutí chleba. Chcete ho zkusit posílit nebo budete nejprve experimentovat s chleby s droždím + kváskem? :-)
Dobrý den, Ivo, děkuji za odpověď. Asi zkusím ten jednodušší způsob, tj. pekárna. Kvásek jsem jednou zakládala, po 5-6 dnech použila, ale rozkvas i chléb celkem neochotně vzcházely. Totéž s darovaným kváskem. Prostě asi nemám talent, nepoznám, kdy je kvásek správně nastartovaný. A ještě otázka: co znamená posílit kvásek? Je to totéž co dokrmit? Přidávat žitnou mouku, pokud je kvásek řídký a nechat „uzrát“? Děkuji za odpověď. Zdraví Mirka.
Posílením jsem měla na mysli několikadenní kůru, kdy kousínek kvásku krmíte menším množstvím mouky, dvakrát denně – velice tím zesílí. :-)
Držím Vám palce při pečení pekárničkových chlebíků,
Iva
Děkuji za radu. Jdu posilovat. Tedy kvásek. Mirka.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli má být posilovaný kvásek (krmený) v teple nebo v lednici.
Zkoušela jsem péct kváskový chléb, bulky a veky, pořád se mi nedaří, aby byly nadýchané. Jsou spíš hutné, těžké. 😩😩
Dobrý den, během posilování musí být vždy ten nejčerstvější, naposledy nakrmený kousek kvásku v teple, aby dobře vykvasil.
Dobrý den. Chtěla bych upéct tento chleba, ale nemám pekárnu. Myslíte, že ho mohu vytvarovat do bochníku a upéct klasicky nebo je těsto volnější a mám zvolit raději pečení v nádobě? A jak dlouho mám nechat kynout a při jaké teplotě upéct? Moc děkuji za odpověď. Vaše stránky navštěvuji moc ráda, je tady spousta úžasných receptů:-)
Dobrý den, zkuste ubrat 30 g vody, třeba pak půjde chleba vytvarovat. Kynout ho nechte cca hodinu, upečte při 210°C – asi 45-50 minut.
Iva