Dalamánky, ve všech podobách, různých poměrech mouk i výrobních technologií – pokaždé jsou na domácím stole vítaným pečivem. Tyto mají přibližně třetinu mouky mouku celozrnnou, žitnou, těsto je chuťově hodně podobné chlebovému. Tvarování snad už jednodušší být nemůže; ale určitě by se daly upéct i ve tvaru bulek nebo dalamánků podlouhlých, klasických.
Suroviny:
na omládek:
100 g vlažné vody
necelá lžička medu nebo sladěnky
130 g hladké mouky
10-13 g čerstvého droždí
– jen umícháme a necháme 45-60 minut kynout
Dále:
150 g vody
2 lžíce sádla
2 lžičky drceného kmínu
ne zcela plné 2 lžičky soli
150 žitné mouky celozrnné jemné
150-160 g hladké mouky
Postup:
K vykynutému omládku v míse přidáme zbytek surovin a uhněteme pevnější těsto, které necháme asi 60 minut vykynout. Hotové těsto z mísy vytáhneme, zlehka propracujeme, vytvoříme z něj delší „knedlík“, který oválíme v mouce a zvrchu zploštíme.
Ostrým nožem nakrájíme díly (6-8 kousků)….
….každý z nich po úhlopříčce hluboko nařízneme a na plechu s pečícím papírem necháme nakynout.
Postříkáme je vodou a upečeme ve vyhřáté troubě (200°C/asi 25 minut).
Dalamánky mají tenkou, pevnou křupavou kůrku a měkkou, pružnou střídu.
Dobrý den, zaujaly mě Vaše recepty s omládkem. Ráda bych se zeptala, zda jste zkoušela udělat dalamánky jen z žitné mouky (i omládek). Já na netu našla recepty z žitné mouky…ale s velkým množstvím kvasnic a ty kvasnice z toho hodně cítím. Doma mám sice sušený kvásek, ale málokdy si vzpomenu jej včas oživit, abych mohla dalamánky dělat, kdykoliv je potřeba. Moc děkuji za odpověď Hana
Dobrý den, Hanko,
ne, nezkoušela jsem. Žito nevytváří lepkovou strukturu jako pšenice, těsto u něj je tvořeno jinak a pro správný vývin struktury potřebuje okyselení – nejlépe kváskem.
Proto jsem celožitné pečivo s droždím nikdy nezkoušela. Pokud byste chtěla zaexperimentovat, zkuste aspoň těsto zadělat s podmáslím, kyškou nebo do něj přidat trochu octa.
Iva
Dobrý večer, moc děkuji za odpověď. Zkusím tedy „experimentovat“ :-)
Hana
Dobrý deň
Tak som piekol tieto dalamánky (foto je na FB) ale asi potrebujem poradiť. Omládek presne podľa receptu OK. Krásne nakysol za cca 55 min. Potom primiešané všetko ostatné, len namiesto 150 ml vody som dal 150 ml zakysaného cmaru. A keďže cmar nie je voda cesto po chvíli v robote bolo tuhé ako na cestoviny, robot kňučal. Pridal som 20 ml vody navyše a potom to ako tak šlo. Cesto kyslo 1,5 hod, dobre sa s ním na vále robilo. Poprekladal som, vyšúlal knedlík, rozdelil na 6 ks a narezal (asi nie dosť hlboko, 2 sa zlepili). Piekol som cca 25 min pri 200 stupňoch. Poriadne s zväčšili a trocha aj praskli. Ale vyzerajú dobre a teším sa, keď už budú vychladnuté. Prosím o radu o použití cmaru a asi aké tuhé by malo byť cesto. ˇ
S pozdravom, Ján
Dobrý den, Jáne,
anoo, pečivo z podmáslí je výborné. Podmáslí ředím vodou, pečivo pak není tak hutné. Dávám max. polovinu tekutiny (půl na půl podmáslí – voda) a přidávám vodu – podmááslí bývá dost husté, klidně dejte do vykynutého omládku místo 150 g vody – 100 ml podmáslí a 80 g vody. Přisypnout lžíci mouky bude snadné, pokud by to hustota těsta náhodou vyžadovbala.
Dalamánky máte nádherné, teď ještě doladit tu hustotu těsta. Držím pěsti ;-)
Dobrý den, Ivo, po několika týdnech jsem se dala opět do kvasnicového pečení. ( Napíši Vám později ohledně té domluvy na OS, teď jsou volby bohužel přednější, už aby bylo po nich. )
Chtěla jsem zkusit ten omládek, mám sice svůj dobrý a vyzkoušený recept na dalamánky, ale bez omládku. Takže jsem byla zvědavá, jak omládek vůbec funguje.
Ivo, prosím, Vás, když 130 gramů mouky ředím 100gr vody, jak máte v rozpisu, tak z toho zákonitě řídký kvásek neudělám. Prostě té mouky je na tolik vody moc. Je to tuhá hmota jak hotové těsto. Sice vykvasila, ale nezřídla. Byl to po vykvašení takový hutnější „kakanec“ :-) Nezadělávala jsem ho v pekárně, ale jak jsem zvyklá v misce mimo a dala kvasit do pokoje k topení. Dál jsem v pekárně postupovala dle zvyku. Zbytek vody, mouku a ten „omládek“ nahoru. Dalamánky byly dobré a vyběhlé i pěkně vypadaly, jen ten omládek prostě nebyl řidší kvásek, jak píšete že omládek je. Patrně jsem něco špatně v postupu pochopila nebo přehlédla a dělám někde chybu? Chci příště dát té mouky na omládek tak o třetinu méně, vyběhne to? :- )
Jinak Vás upřímně zdravím a přeji poněkud opožděně šťastný nový rok.
Magdalena
Dobrý den,
ne, neudělala jste špatně nic, vše bylo správně, i ten „kakanec“ :-) „Řidší kvásek“ je terminus technicus, existují i prefermenty mnohem hustší, jako třeba biga nebo staré těsto.
Pokud dáte mouky o třetinu méně, už to nebude omládek, a také počítejte s tím, že vám to rychleji vykvasí (kvasinky budou mít méně mouky na schroustání).
Iva