Dalamánky, a proč zrovna šumavské? Ne, nejsou ze Šumavy, ale jejich složení je podobné tolik oblíbenému chlebu šumava, nejjednoduššímu a možná i proto nejchutnějšímu. Bílý jogurt v klasickém chlebovém těstě sice nenajdete, v dalamáncích jeho téměř neznatelná kyselost trochu připomíná chlebový kvas, kterým jsou bochníky šumavy zadělávány.
Tento drožďový recept doporučuji zadělat s omládkem, pečivo s větším množstvím žitné mouky tak lépe a více vykyne a upečené i déle vydrží čerstvé.
Dalamánky suroviny
Omládek:
- 100 g vody
- 1 lžička sladěnky (nebo včelího medu)
- 10-13 g čerstvého droždí
- 130 g hladké mouky
Dále:
- 180-200 g vody
- 80 g bílého jogurtu
- 3 lžíce oleje
- 2 rovné lžičky soli (10 g)
- 2-3 lžičky drceného kmínu
- 130 g pšeničné chlebové mouky
- 240 g žitné chlebové mouky
Na posyp:
- celý kmín
- hrubozrnná sůl
Postup práce
V domácí pekárna: Suroviny na omládek smícháme do hladkého těstíčka, které beze zbytku vyškrábneme do formy pekárny, zavřeme a necháme 45-60 minut vykynout. K hotovému omládku přidáme zbytek surovin (v pořadí tekuté, suché) a na uhnětení těsta použijeme program bez předehřevu. Těsto je měkčí a lepivější, to kvůli vyššímu obsahu žitné mouky – můžete ho nechat vykynout ve formě pekárny, ale připadá mi lepší ho vyškrábnout do mísy, zakrýt a nechat vykynout tam (asi hodinu).
Ručně nebo robotem: Suroviny na kvásek omládek smícháme v zadělávací míse do hladkého těstíčka a zakryté necháme 45 minut kynout. K hotovému, vykynutému omládku přidáme zbytek surovin a ručně nebo robotem uhněteme těsto, které necháme kynout asi hodinu.
Vykynuté těsto vyklopíme na lehce pomoučený stůl, propracujeme, rozdělíme na 8 dílků a z každého uděláme podlouhlou bulku – dalamánek. Všechny dalamánky uložíme na plech s pečícím papírem, svrchu je podélně nařízneme a zakryté proti osychání necháme 35-45 minut vykynout. Vykynuté pečivo postříkáme vodou, posypeme celým kmínem a hrubozrnnou solí a upečeme v dobře vyhřáté troubě (220 °C / 20-25 minut).
Drobečky z ošatky
- Chutnaly vám dalamánky? Zkuste z těsta příště udělat chleba – po vykynutí v ošatce bochník vykulíte na plech, orosíte vodou a upečete ve vyhřáté troubě (220°C / asi 45 minut).
Dobrý den, můžu nechat těsto kynout přes noc v lednici?Kolik droždí a jak postupovat ráno.Děkuji za odpověď.
Ivo, úžasné těsto! Krásně se s ním pracuje a pečivo chutná jako kváskové.
Dobrý den, mohu dát žitnou chlebovou mouku tmavou? Děkuji
Díky za recept. Dalamánky byly výborné, nestačily ani vystydnout.
Díky za skvělý recept! Dalamánky jsou jak peříčko, nadýchané a chuťově výborné. Právě upečeno :-)
Dobrý den,mohu dát místo kvasnic dát jenom kvásek žitný, a nebo ho přidat pak do omladku.Dekuji
Dobrý den,
zkuste droždí nahradit podle tohoto postupu
https://www.pekarnomanie.cz/jak-prevest-recept-s-drozdim-na-kvaskovy-a-naopak/
Iva
Parádní dalamánky, těsto je lehké, chuťově bez chyby. Než bude nová trouba, pekla jsem ve velké remosce jako tzv květinu. Povedly se. Moc děkuji za výtečný recept.
Dobrý den, co když chlebovou mouku vyměním za obyčejnou?
Žitnou
Dobrý den, asi Vám nerozumím. V receptu je chlebová mouka, žitná i pšeničná. Kterou chcete měnit?
Iva
Pekla jsem rovnou z dvojité dávky, přidala 3 lžičky domácího kvásku. Dalamánky jsou jako vata i druhý den. Výborné, určitě vyzkoušejte.
Dobrý den, pekla jsem poprvé, jsou nadýchané, chuťově dobré i druhý den. Jenom nenaskočily moc do výšky, spíš se roztekly, kde jsem udělala chybu? Moc řídké těsto? Děkuji za odpověď Dáša
Dobrý den, Dášo, podle Vašeho popisu soudím, že Vám dalamánky na plechu překynuly. Zkuste zkrátit dobu kynutí na plechu a uvidíte :-)
Iva