Medvědí česnek je jednou z prvních jarních bylinek. Nejlépe se mu daří na vlhčích, stinných místech, kolem potoků a v lužních a listnatých lesích.
Ten náš „medvěd“ je vypěstovaný na zahradě, z koupených cibulek.

Pokud se pro „medvěda“ vydáte do přírody, chovejte se, prosím, šetrně! Z každého trsu utrhněte 1-2 lístky a ani toho pesta není třeba vyrábět hned několik sklenic – jen by vám v lednici překážely. Příští rok zjara si můžete znovu udělat prima výlet a zajít si pro medvěda čerstvého.

SUROVINY:

250 g medvědího česneku
asi 200 ml oleje
10-15 g soli

Pesto z medvědího česneku

POSTUP:

Listy medvědího česneku opláchneme, dobře osušíme a pokrájíme na drobnější (kratší) kousky.
Do mixéru (nebo sekáčku na potraviny) vlijeme olej, přidáme medvěda, sůl  a umixujeme (usekáme nadrobno). Se solí trochu opatrně – leckde se uvádí použití ještě většího množství, než je uvedeno v Surovinách, my doma solíme spíš podle chuti. Pesto by mělo být slané výrazně, ale ne přesolené tak, abyste jím nemohli máznout křupavou topinku.

Pesto natlačíme do vypařených skleniček, povrch zalijeme olejem, zakryjeme víčkem a uložíme do lednice.

Odebíráme ho pouze čistou, suchou lžičkou a povrch vždy znovu zalijeme olejem, aby k pestu nemohl vzduch. Takto ošetřený vydrží v lednici i rok, do další sklizně.

Pesto z medvědího česneku
Medvědu na naší zahrradě daří
Pesto z medvědího česneku

Přidáváme ho na steaky, grilované ryby, do pomazánek, těstovin, brambor, do smažených vajec a třeba i na topinky…

Do pesta patří i piniové oříšky a parmezán – bez ořechů je medvědí pesto použitelnější (do většího množství pokrmů) a přidáním sýru by v lednici nevydrželo nějak dlouho – sýr by v něm zkvasil.

TIP: Další recepty s medvědím česnekem a rady, jak bylinku zpracovat