Úroda cuket je v raném létě očekávána nejprve s nedočkavým nadšením, kdy se všichni těší na každoroční osvěžení letních pokrmů touto nenáročnou a plodnou zeleninou. Už o pár týdnů později se marně snažíme zvládnout všechno množství dozrávajících cuket, a když je nestíháme zpracovat sami, obdarujeme rodinu, sousedy, kamarády. A cukety na zahradě stále plodí…
Nečekejte, až z nich budou jen přerostlí obři, téměř nevhodní na zpracování, a cukety si nasušte! Není to nic těžkého a cuketová mouka se bude v zimě hodit na zahuštění zeleninových polévek.

Suroviny

  • cukety

cuketová mouka

Sušená cuketa postup

Menší i trochu větší cukety omyjeme, do sucha otřeme a nakrájíme na kolečka o síle cca 4-5 mm. Neloupeme je, nevykrajujeme. Loupání velmi tuhé slupky bych zvolila jen u těch největších kusů, kde by bylo zároveň nutné vyříznout i téměř zralá a tvrdá semena. Tyto přezrálé cukety jsou navíc plné vody a tak je doma používáme spíš do zavařených zeleninových směsí na topinky.

Všechna cuketová kolečka rozložíme na patra sušičky a zapneme ji na 50-55 °C. Kdo nemá sušičku, může sušit na několika plechách, vyložených pečicím papírem, v mírně pootevřené troubě, při 50 °C, na horkovzduch najednou. Cuketa se suší zcela dosucha, až se kolečka v prstech lehce zlomí nebo drobí. Pokud bude usušená méně, může se hotová mouka ve sklenicích kazit, plesnivět.

Suché plátky po částech rozmixujeme na prášek potřebné hrubosti, cuketovou mouku. Vsypeme ji do sklenic s dobře těsnícím víčkem, pevně je uzavřeme a uložíme v suchu a temnu.

Cuketová mouka – použití

Velkou výhodou cuket je to, že prakticky nemají žádnou výraznější chuť a přebírají chutě pokrmu, do kterého je přidáme. Cuketová mouka krásně voní, téměř jako jemná domácí vegeta. A tak se jako první způsob využití nabízí třeba zahuštění zeleninových polévek. Těch děláme v zimě mnoho, takže je to u nás jasné. Určitě by s ní šly zahustit i některé omáčky.

cuketová mouka