Malé muffiny, moučník oblíbený nejen u dětí, jsou připravené i upečené velmi snadno. Mám doma několik muffinových plechů, které před vložením těsta vždy vymažu tukem a vysypu moukou. Občas si práci ulehčím a formičky v plechách vyložím papírovými košíčky na muffiny. Že je doma nemáte? Nevadí, zvládnete je vyrobit sami!

Proč vyrábět domácí? Jsou levnější než koupené, těsto se v nich nikdy nepřipeče, vypadají rustikálně ve formě i pokud je takto podáte na stůl a hlavně – máte je vždy doma!

Postup na papírové košíčky

Na domácí papírové košíčky potřebujeme jen tři věci, které jsou doma pořád – pečicí papír, nůžky a skleničku tak velkou, aby se dala postavit na dno muffinové formy v plechu – bude nám dělat „formu“ na tvarování košíčků a určuje i jejich velkost.
A jdeme na to:

  • z pečícího papíru ustříhneme 4 pruhy o šířce cca 13 cm (budou dlouhé tak, jako je pečící papír šitoký, tj. cca 38-39 cm)

  • každý pruh rozstřihneme na třetiny, vznikne 12 kousků téměř čtvercového tvaru

  • připravíme si k ruce muffinový plech a skleničku, jejíž dno je o malinko menší, než je průměr jednotlivých „muffinek“ v plechu (sklenička se dá postavit do „muffinky“ v plechu)

  • skleničku otočíme dnem vzhůru, položíme na ni papírový čtverec a poskládáme ho do záhybů tak, aby se dal vložit do plechu

  • záhyby několikrát pořádně uhladíme, aby papíru držely tvar košíčku