Domácí vegetu dělám už spoustu let. Usušená zelenina neztrácí své vlastnosti, voňavá a chutná zůstává i dva roky. Jestli i déle to nevím, nikdy mi nevydržela.
Poměr zelenin v surovinách je jen návrh, míchám si je podle naší chuti. Také vynechávám glutasol, který byl v původním receptu psán.

Suroviny:

300 g mrkve
300 g petržele
500 g celeru (část i listů)
400 g kedlubnů
400 g pórku
400 g cibule
120-150 g libečku
100 g soli

Postup:

Očištěnou zeleninu umeleme (třeba na masomlýnku, ale robot je lepší), smícháme se solí a rozložené na plechách usušíme v pootevřené troubě, asi na 50°C.

Zcela usušené umeleme na prášek, třeba na starém kávomlýnku a uschováme v dobře uzavřené nádobě.

Poměr zelenin je jen návrh, míchám si je podle chuti nebo podle toho, které zeleniny máme. Sůl se vmíchá do syrové, mokré zeleniny, s ní pak i uschne a po namletí není ve vegetě ani poznat.
Je to vynikající přídavek do polévek i omáček.

4 Comments

 • Posted 17.5.2016 11:22 od Gábina 0Likes

  Výborné, přidala jsem ještě rajče a červenou papriku. Mámě moc chutnala, dala si to na chleba s máslem.

 • Posted 8.7.2016 15:17 od Martina 0Likes

  Dobrý den, mám taky recept na domácí vegetu, ale nesuším nýbrž jen pomelu a dám do sklenek. A chtěla jsem se Vás zeptat, zda těch 100 g soli není málo na to množství zeleniny? A ještě jsem se chtěla zeptat jaký mlýnek používáte na pomletí již sušené zeleniny. Děkuji Martina

  • Posted 8.7.2016 16:50 od Iva 0Likes

   Dobrý den, Martino,
   soli málo není – zelenina je sušená, solí jen dochucená, ne konzervovaná.
   Melu tříštivým kávomlýnkem – dříve to býval nástavec na Etu (na mletí kávy), teď mám koupený tento Bosch (5.fotka shora)
   http://www.pekarnomanie.cz/pomocnici-pri-peceni/

 • Posted 25.1.2019 22:20 od jitka 0Likes

  Ahoj,

  dělám podle podobného receptu. Já dávám ještě červenou a zelenou papriku a chutná výborně. Mám recept který můžu doporučit https://erecepty.eu/domaci-vegeta/. Dělám ho už léta a je to skvělé domácí dochucovadlo. Nejčastěji používám do polévek a omáček.

Přidejte komentář